Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Inżynier z Google’a skoczył ze spadochronem z 41 km

Nauka i Technologie

Skok na spadochronie z wysokości 41,4 kilometra wykonał 57-letni Alan Eustace, jeden z wicedyrektorów Google’a, bijąc rekordy ustanowione dwa lata temu przez Feliksa Baumgartnera. Na wysokość, z której skoczył wyniósł go balon helowy.

W pierwszej fazie, podczas swobodnego spadania, śmiałek rozpędził się do 1322 km/h, przekraczając tym samym prędkość dźwięku. Wylądował 100 kilometrów od Roswell, skąd nastąpił start balonu.

W przeciwieństwie do szeroko komentowanego w mediach wyczynu Baumgartnera, Alan Eustace ustanowił swój rekord bez rozgłosu. Skok z takiej wysokości był jego marzeniem życia i całość trwających trzy lata przygotowań sfinansował z własnych środków. Patronat i wsparcie chciała zapewnić firma Google, jednak Alan odmówił, tłumacząc, że nie chce zmieniać spełniania życiowego marzenia w wydarzenie marketingowe.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75477,16862615,Inzynier_przed_emerytura_pobil_rekord_Baumgartnera_.html

Udostępnij

Mieszkańcy Rapa Nui utrzymywali kontakty z Ameryką

Nauka i Technologie Ameryka Ameryka Południowa antropologia Genetyka historia indianie Migracje Polinezyjczycy Rapa Nui Wyspa Wielkanocna

Rapa Nui, czyli położona na Pacyfiku Wyspa Wielkanocna to jedno z najbardziej izolowanych, zamieszkałych miejsc na Ziemi. Od kontynentu dzieli ją około 3,6 tys. kilometrów, a od innej, zamieszkałej wyspy, Pitcairn, około 2 tys. Dotychczasowe badania kwestionowały kontakty mieszkańców Rapa Nui z kontynentem amerykańskim i zakładały, że społeczność, której dziełem są słynne, kamienne głowy, żyła przez wieki w izolacji.

Najnowsze badania podważyły pogląd o izolacji Rapa Nui. Cywilizacja, która rozkwitła około XIII wieku, a do wieku XVI upadła, miała kontakt z Ameryką Południową. Dowodzą tego badania genetyczne, wskazujące na mieszanie się ludności w tamtym okresie. Geny Europejczyków pojawiły się w populacji Rapa Nui znacznie później, dopiero w XIX wieku.

Komentujący uzyskane wyniki Mark Stoneking, genetyk z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maksa Plancka, stwierdził: „Wydaje się bardziej prawdopodobne, że to ludzie z Rapa Nui podróżowali do Ameryki Południowej, przywozili stamtąd miejscowych i mieszali się z nimi.”

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/Rapa-Nui-Wyspa-Wielkanocna-Ameryka-Polinezja-izolacja-DNA,21271

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/Rapa-Nui-Wyspa-Wielkanocna-Ameryka-Polinezja-izolacja-DNA,21271