Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Rosja wyciąga rękę po terminal gazowy w Świnoujściu

Gospodarka

Rosyjski Rosnieft może kupić włoską spółkę Saipem, która buduje Gazoport w Świnoujściu, mający uniezależnić Polskę od rosyjskiego gazu. Po wczorajszych informacjach o ofercie sprzedania Saipemu Rosjanom, na giełdzie w Mediolanie wzrosły akcje spółki.
W sierpniu pisaliśmy o powiązaniach Saipemu z rosyjskimi firmami, dla których spółka buduje i projektuje instalacje gazowe, między innymi Nordstream. Wówczas Saipem po raz drugi ogłosił przesunięcie terminu oddania terminalu gazowego na późniejszy termin i zażądał renegocjacji wynagrodzenia. W wyniku rozmów z polskim rządem, terminal, który miał być gotowy na koniec września, ma zostać oddany do końca tego roku. Specjaliści obawiają się, że po przejęciu pakietu kontrolnego spółki przez Rosnieft termin ten nie zostanie dotrzymany.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/Rosjanie-przejma-budowe-gazoportu-w-Swinouj%C5%9Bciu-Zagrozona-dywersyfikacja-dostaw-gazu_a18362

Udostępnij

Polskie jabłka mogą być eksportowane do Kanady

Gospodarka eksport embargo jabłka Kanada rosja ukraina warzywa i owoce

powiedział wczoraj agencji IAR nasz ambasador w Ottawie Marcin Bosacki. Dodał, że trwają starania o dopuszczeniu na kanadyjski rynek warzyw i innych owoców z Polski. Strona polska złożyła formalny wniosek w sprawie polskich jabłek w 2012 roku, decyzja o otwarciu rynku zapadła w czwartek. Nasze starania, powiedział ambasador, wspierał unijny komisarz ds. handlu Karel De Gucht.
Według ambasadora kanadyjskie przepisy sanitarne są bardzo rygorystyczne, ale nasze jabłka mogą je spełnić. Decyzję o dopuszczeniu polskich jabłek na kanadyjski rynek przyspieszyło rosyjskie embargo; rząd Kanady akceptuje polskie stanowisko w sprawie sytuacji na Ukrainie.
Kilogram jabłek kosztuje w Kanadzie w detalicznej sprzedaży około 3 dolarów.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci/kanada-otwiera-rynek-dla-polskich-jablek,106985.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci/kanada-otwiera-rynek-dla-polskich-jablek,106985.html