Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Mieszkańcy Rapa Nui utrzymywali kontakty z Ameryką

Nauka i Technologie

Rapa Nui, czyli położona na Pacyfiku Wyspa Wielkanocna to jedno z najbardziej izolowanych, zamieszkałych miejsc na Ziemi. Od kontynentu dzieli ją około 3,6 tys. kilometrów, a od innej, zamieszkałej wyspy, Pitcairn, około 2 tys. Dotychczasowe badania kwestionowały kontakty mieszkańców Rapa Nui z kontynentem amerykańskim i zakładały, że społeczność, której dziełem są słynne, kamienne głowy, żyła przez wieki w izolacji.

Najnowsze badania podważyły pogląd o izolacji Rapa Nui. Cywilizacja, która rozkwitła około XIII wieku, a do wieku XVI upadła, miała kontakt z Ameryką Południową. Dowodzą tego badania genetyczne, wskazujące na mieszanie się ludności w tamtym okresie. Geny Europejczyków pojawiły się w populacji Rapa Nui znacznie później, dopiero w XIX wieku.

Komentujący uzyskane wyniki Mark Stoneking, genetyk z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maksa Plancka, stwierdził: „Wydaje się bardziej prawdopodobne, że to ludzie z Rapa Nui podróżowali do Ameryki Południowej, przywozili stamtąd miejscowych i mieszali się z nimi.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/Rapa-Nui-Wyspa-Wielkanocna-Ameryka-Polinezja-izolacja-DNA,21271

Udostępnij

Ruszyła pierwsza instalacja przemysłowej przeróbki CO2

Nauka i Technologie Chemikalia co2 Cykl węglowy Dwutlenek węgla Ekologia Emisja zanieczyszczeń Ochrona środowiska PRzemysł Skyonic Wfekt cieplarniany zmiany klimatyczne

Pierwszą instalację, która wychwytuje i przetwarza dwutlenek węgla na skalę przemysłową uruchomiła amerykańska firma Skyonic. Instalacja, zainstalowana w cementowni, wykorzystuje dwutlenek węgla jako surowiec do produkcji różnych chemikaliów. Przy kosztach inwestycji, sięgających 40 mln dolarów, jej właściciel oczekuje 28 mln dolarów czystego zysku rocznie.

Poza produkcją chemikaliów, dwutlenek węgla jest wykorzystywany również przy eksploatacji złóż ropy naftowej metodą EOR (Enhanced Oil Recovery). Pozwala – po wtłoczeniu do złoża – na uzyskanie z niego dodatkowej ropy.

Omawiając inwestycję, prezes Skyonic, Joe Jones, stwierdził: „To pierwszy krok w kierunku ograniczenia efektów przemysłowej emisji do atmosfery i zamknięcia cyklu węglowego. To więcej niż zielona technologia, to inteligentna i zyskowna biznesowa decyzja.”

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,16860721,USA_Ruszyla_pierwsza_przemyslowa_instalacja_wychwytu.html

Promocja konta w PKO BP

Oferty konta bankowe PKO

Wydaj dyszkę! Zgarnij stówkę! PKO Bank Polski walczy o nowych użytkowników. Przygotował on dla wszystkich potencjalnych klientów bardzo atrakcyjną promocję. Zakładając „Konto za zero” i wydając za pomocą aplikacji mobilnej IKO zaledwie 10 złotych można otrzymać premię w wysokości 100 złotych. Posiadacz konta ma dostęp do kilku bardzo przydatnych produktów, takich jak saldo debetowe, lokata terminowa, rachunek oszczędnościowy, pożyczka, czy kredyt odnawialny.

Jak promocja PKO BP – zyskaj 100 złotych wygląda w praktyce?

Do 31 marca 2016 roku należy złożyć wniosek o prowadzenie Konta za Zero w banku PKO BP. Następnie w ciągu 30 dni od wysłania wniosku, trzeba podpisać umowę o Konto. Pozostaje nam jeszcze w ciągu 30 dni od uruchomienia konta, dokonać jednej lub kilku bezgotówkowych operacji (z wyłączeniem operacji dokonywanych online). Zrobimy to w jednym z punktów usługowo-handlowych. Warunkiem jest skorzystanie z mobilnej aplikacji IKO powiązanej z PKO Kontem za Zero i wydanie w ten sposób co najmniej 10 złotych. Premię otrzymamy do 25 czerwca 2016 roku.

Warunek niezbędny do otrzymania tego atrakcyjnego bonusu nie jest zbyt wygórowany. Dlatego wszyscy, którzy zastanawiają się nad założeniem konta i wyborem PKO Banku Polskiego, powinni wziąć pod uwagę tę interesującą zachętę.

Podsumowując, to atrakcyjna zachęta, bowiem warunek konieczny do otrzymania bonusu nie jest wygórowany. Dla klientów którzy szukają obecnie konta i zastanawiają się nad wyborem PKO, będzie to z pewnością dodatkowy argument „za”. Premia jest gwarantowana dla wszystkich klientów, którzy spełnią wymogi regulaminu. Warto jednak się pospieszyć, gdyż pula premii jest ograniczona. Za jednym zamachem można założyć korzystne konto osobiste i zgarnąć 100 złotych kieszonkowego.

Więcej aktualnych promocji w bankach możesz znaleźć w serwisie kontomania.pl

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,16860721,USA_Ruszyla_pierwsza_przemyslowa_instalacja_wychwytu.html