Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Ruszyła pierwsza instalacja przemysłowej przeróbki CO2

Nauka i Technologie

Pierwszą instalację, która wychwytuje i przetwarza dwutlenek węgla na skalę przemysłową uruchomiła amerykańska firma Skyonic. Instalacja, zainstalowana w cementowni, wykorzystuje dwutlenek węgla jako surowiec do produkcji różnych chemikaliów. Przy kosztach inwestycji, sięgających 40 mln dolarów, jej właściciel oczekuje 28 mln dolarów czystego zysku rocznie.

Poza produkcją chemikaliów, dwutlenek węgla jest wykorzystywany również przy eksploatacji złóż ropy naftowej metodą EOR (Enhanced Oil Recovery). Pozwala – po wtłoczeniu do złoża – na uzyskanie z niego dodatkowej ropy.

Omawiając inwestycję, prezes Skyonic, Joe Jones, stwierdził: „To pierwszy krok w kierunku ograniczenia efektów przemysłowej emisji do atmosfery i zamknięcia cyklu węglowego. To więcej niż zielona technologia, to inteligentna i zyskowna biznesowa decyzja.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,16860721,USA_Ruszyla_pierwsza_przemyslowa_instalacja_wychwytu.html

Udostępnij

Rozpoczęła się pierwsza prywatna misja księżycowa

Nauka i Technologie 4M Chang'e 5 Chang’e Chang’e 5-T1 Długi Marsz kosmos księżyc Lot na Księżyc LuxSpace Prof. Manfred Fuchs

Prywatny moduł 4M, należący do luksemburskiej firmy LuxSpace, rozpoczął misję, której celem jest dotarcie do orbity Księżyca, a następnie powrót na Ziemię. Jest to możliwe dzięki dołączeniu do zorganizowanego przez chińską agencję kosmiczną lotu Chang’e 5-T1, którego zadaniem są testy niezbędne przed księżycową misją Chang’e 5, zaplanowaną na 2017 lub 2018 rok.

Ważący 14 kilogramów moduł, którego kluczowym elementem jest nadajnik radiowy, został umieszczony w górnym stopniu rakiety Długi Marsz, który okrąży Księżyc, a następnie wróci w pobliże Ziemi. 4M jest hołdem dla założyciela LuxSpace, prof. Manfreda Fuchsa. Podczas lotu będzie nadawać sygnały, które będą mogli odbierać radioamatorzy z całego świata.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.space.com/27518-private-moon-mission-4m-luxspace.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.space.com/27518-private-moon-mission-4m-luxspace.html