Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Znamy dietę gladiatorów: byli otyłymi wegetarianami

Nauka i Technologie

Stereotypy na temat wyglądu gladiatorów utrwalane przez kino i literaturę nie znajdują potwierdzenia w badaniach. Analiza kości, znalezionych w Efezie wskazuje, że ich dieta była bardzo uboga w białko, a bogata w węglowodany. Potwierdzają to starożytne źródła, określające gladiatorów mianem „zjadaczy jęczmienia”.

Rezultatem bogatej w węglowodany diety była rozbudowana tkanka tłuszczowa. Miało to uzasadnienie – zranienie ciała pokrytego grubą warstwą tłuszczu było mniej groźne dla życia, choć dla publiczności wyglądało efektownie.

Analiza kości wskazuje ponadto na stosowanie suplementacji przyspieszającej gojenie się obrażeń – gladiatorzy pili napoje, przyrządzane z bogatego w minerały popiołu.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/20744/gladiatorzy-byli-wegetarianami

Udostępnij

Przez tysiące lat Europejczycy nie mogli pić mleka

Nauka i Technologie Enzymy Europa Geny historia Laktoza mleko Nabiał rolnictwo Sery Trawienie zwierzęta

Wynikało to z braku enzymu, trawiącego zawartą w mleku laktozę. Udomowienie zwierząt sprawiło, ze na terenie Europy mleko było łatwo dostępne, jednak przez tysiące lat mieszkańcy naszego kontynentu – poza małymi dziećmi – nie mogli go bezkarnie pić.  Obecnie w Polsce około 75-80 proc. mieszkańców wytwarza odpowiednie enzymy, jednak odsetek ten jest znacznie mniejszy wśród mieszkańców innych kontynentów i laktozę trawi np. zaledwie 1 proc. Chińczyków.

Badania genetyczne, przeprowadzone przez międzynarodowy zespół wykazały, że wśród osób żyjących w okresie 5700 – 800 lat p.n.e. na terenie obecnych Węgier również występowała nietolerancja laktozy i choć mieszkańcy od tysiącleci hodowali mleczne zwierzęta, to uzyskiwane mleko musieli przetwarzać m.in. na sery.

Mutacja, pozwalająca na trawienie mleka okazała się niezwykle ważna. Nieliczna grupa, tolerująca laktozę bardzo szybko zyskała dużą przewagę nad resztą i rozprzestrzeniła swoje geny w bardzo krótkim czasie. W latach 950 – 1200 odsetek osób trawiących laktozę osiągnął poziom zbliżony do obecnego.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://archeowiesci.pl/2014/10/21/europejczycy-dlugo-oswajali-sie-z-mlekiem/

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://archeowiesci.pl/2014/10/21/europejczycy-dlugo-oswajali-sie-z-mlekiem/