Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Strzały w kanadyjskim parlamencie – zginęły 2 osoby

Świat

Uzbrojony mężczyzna wtargnął w środę po południu na teren parlamentu w Ottawie. Wcześniej śmiertelnie postrzelił żołnierza, który pełnił wartę przy pomniku wojennym w pobliżu parlamentu. Kiedy napastnik wtargnął do budynku wywiązała się strzelanina. Gonili go uzbrojeni policjanci, którzy jednocześnie ostrzegali pracowników parlamentu żeby się ukryli. W budynku przebywał w tym czasie premier Kanady Stephen Harper. W strzelaninie ranne zostały dwie osoby; przebywają obecnie w szpitalu. Policjanci zastrzelili napastnika, 32-letniego mężczyznę – obywatela Kanady pochodzenia algierskiego. Prawdopodobnie był powiązany z islamistami. Oprócz niego, policja podejrzewa, że do parlamentu mogło wejść też dwóch innych atakujących, są wciąż  poszukiwani. W mieście trwa policyjna obława.

Dżihadyści zapowiedzieli, że Kanada jest jednym z ich następnych celów. W związku z tą informacją kanadyjskie służby zwiększyły stopień zagrożenia terrorystycznego z niskiego na średni.

 

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17347258/strzaly-w-sercu-ottawy-zginely-dwie-osoby

Udostępnij

Część broni dla Kurdów trafiło w ręce dżihadystów

Świat dżihadyści Kobane kurdowie naloty państwo islamskie Pentagon przechwycenie ładunków Syria zrzuty broni

Amerykanie zdradzili też koszty operacji przeciwko Państwu Islamskiemu (IS).

W Internecie pojawił się filmik, na którym jeden z dżihadystów walczących w Kobane pokazuje skrzynie pełne amunicji i granatów. Rzecznik Pentagonu adm. John Kirby stwierdził, że prawdopodobnie bojownicy IS przejęli część ładunku, który zrzucili Amerykanie dla Kurdów broniących Kobane. O zrzutach informowaliśmy wczoraj. Rzecznik Pentagonu zapewnia jednak, że większość skrzyń trafiła we właściwe ręce, a Kurdowie kontrolują już przeważające obszary syryjskiego miasta.

John Kirby ujawnił też, ile kosztują naloty dokonywane przeciwko Państwu Islamskiego. Dziennie jest to około 7,6 mln dolarów. Łącznie operacja przeciwko dżihadystom kosztowała już rząd Stanów Zjednoczonych 424 mln dolarów.

O obronie miasta Kobane w północnej Syrii przeczytasz tutaj.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/lup-wojenny-mudzahedinow-zrzuty-dla-kurdow-trafily-w-rece-wroga,480411,s.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/lup-wojenny-mudzahedinow-zrzuty-dla-kurdow-trafily-w-rece-wroga,480411,s.html