Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Przez tysiące lat Europejczycy nie mogli pić mleka

Nauka i Technologie

Wynikało to z braku enzymu, trawiącego zawartą w mleku laktozę. Udomowienie zwierząt sprawiło, ze na terenie Europy mleko było łatwo dostępne, jednak przez tysiące lat mieszkańcy naszego kontynentu – poza małymi dziećmi – nie mogli go bezkarnie pić.  Obecnie w Polsce około 75-80 proc. mieszkańców wytwarza odpowiednie enzymy, jednak odsetek ten jest znacznie mniejszy wśród mieszkańców innych kontynentów i laktozę trawi np. zaledwie 1 proc. Chińczyków.

Badania genetyczne, przeprowadzone przez międzynarodowy zespół wykazały, że wśród osób żyjących w okresie 5700 – 800 lat p.n.e. na terenie obecnych Węgier również występowała nietolerancja laktozy i choć mieszkańcy od tysiącleci hodowali mleczne zwierzęta, to uzyskiwane mleko musieli przetwarzać m.in. na sery.

Mutacja, pozwalająca na trawienie mleka okazała się niezwykle ważna. Nieliczna grupa, tolerująca laktozę bardzo szybko zyskała dużą przewagę nad resztą i rozprzestrzeniła swoje geny w bardzo krótkim czasie. W latach 950 – 1200 odsetek osób trawiących laktozę osiągnął poziom zbliżony do obecnego.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://archeowiesci.pl/2014/10/21/europejczycy-dlugo-oswajali-sie-z-mlekiem/

Udostępnij

Sinice pomogą Chińczykom powstrzymać pustynnienie

Nauka i Technologie Algi Burze piaskowe chiny Gleba glony Pustynia Pustynnienie rolnictwo Sinice

Rozpylone nad wydmami sinice tworzą nici utrzymujące drobinki piasku na miejscu i nie pozwalające rozwiewać ich wiatrowi, wykazały chińskie doświadczenia. W rezultacie w zacienionych częściach wydm w ciągu ośmiu lat powstaje centymetrowa warstwa gleby, wystarczająca do wegetacji innych roślin. Dodatkową korzyścią, wynikającą z wykorzystania sinic, jest pochłanianie przez nie dwutlenku węgla.
Zmiany klimatyczne sprawiają, że w niektórych obszarach Azji tereny rolnicze są zagrożone pustynnieniem. Jednym z problemów są burze piaskowe, które niszczą uprawy i rozszerzają zasięg pustyni.
Od dawna stosowanym sposobem powstrzymania tych negatywnych zjawisk jest wysiewanie na wydmach różnych gatunków traw, jednak wiatr nadal może wywiewać spomiędzy nich drobinki piasku.
Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie zastosowanie sinic. Metodę opracował zespół z Instytutu Hydrobiologii Chińskiej Akademii Nauk. Glony, których obecność w zbiornikach wodnych jest zazwyczaj niepożądana, mogą żyć zarówno w wodzie, jak i w trudnych warunkach pustyni.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/20748/mikroorganizmy-zlikwiduja-pustynie

Promocja konta w PKO BP

Oferty konta bankowe PKO

Wydaj dyszkę! Zgarnij stówkę! PKO Bank Polski walczy o nowych użytkowników. Przygotował on dla wszystkich potencjalnych klientów bardzo atrakcyjną promocję. Zakładając „Konto za zero” i wydając za pomocą aplikacji mobilnej IKO zaledwie 10 złotych można otrzymać premię w wysokości 100 złotych. Posiadacz konta ma dostęp do kilku bardzo przydatnych produktów, takich jak saldo debetowe, lokata terminowa, rachunek oszczędnościowy, pożyczka, czy kredyt odnawialny.

Jak promocja PKO BP – zyskaj 100 złotych wygląda w praktyce?

Do 31 marca 2016 roku należy złożyć wniosek o prowadzenie Konta za Zero w banku PKO BP. Następnie w ciągu 30 dni od wysłania wniosku, trzeba podpisać umowę o Konto. Pozostaje nam jeszcze w ciągu 30 dni od uruchomienia konta, dokonać jednej lub kilku bezgotówkowych operacji (z wyłączeniem operacji dokonywanych online). Zrobimy to w jednym z punktów usługowo-handlowych. Warunkiem jest skorzystanie z mobilnej aplikacji IKO powiązanej z PKO Kontem za Zero i wydanie w ten sposób co najmniej 10 złotych. Premię otrzymamy do 25 czerwca 2016 roku.

Warunek niezbędny do otrzymania tego atrakcyjnego bonusu nie jest zbyt wygórowany. Dlatego wszyscy, którzy zastanawiają się nad założeniem konta i wyborem PKO Banku Polskiego, powinni wziąć pod uwagę tę interesującą zachętę.

Podsumowując, to atrakcyjna zachęta, bowiem warunek konieczny do otrzymania bonusu nie jest wygórowany. Dla klientów którzy szukają obecnie konta i zastanawiają się nad wyborem PKO, będzie to z pewnością dodatkowy argument „za”. Premia jest gwarantowana dla wszystkich klientów, którzy spełnią wymogi regulaminu. Warto jednak się pospieszyć, gdyż pula premii jest ograniczona. Za jednym zamachem można założyć korzystne konto osobiste i zgarnąć 100 złotych kieszonkowego.

Więcej aktualnych promocji w bankach możesz znaleźć w serwisie kontomania.pl

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/20748/mikroorganizmy-zlikwiduja-pustynie