Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

NIK będzie audytorem Rady Europy

Polska

Umowa w tej sprawie zostanie podpisana dziś. Najwyższa Izba Kontroli informuje, że będzie pełnić rolę audytora RE przez pięć lat. „To duży prestiż i duża odpowiedzialność”,  komentuje prezes Izby Krzysztof Kwiatkowski. NIK konkurowało o tę funkcję z organami kontrolnymi Niemiec, Norwegii, Włoch i Grecji. Poprzednio stanowisko audytora zewnętrznego RE zajmowały organy kontroli m.in. Wielkiej Brytanii i Francji.

Audytor Rady Europy ocenia sprawozdania finansowe Rady oraz kontroluje wykonywanie zadań przez ten organ. Rada Europy często mylona jest z instytucjami Unii Europejskie (Radą Europejską i Radą Unii Europejskiej). O specyfice Rady Europy, historii powstania i jej członkach przeczytasz tutaj.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17344271/nik-zostanie-audytorem-rady-europy-to-duzy-prestiz-ale-tez-duza-odpowiedzialnosc

Udostępnij

Rząd przyjął nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego

Polska Bronisław Komorowski nato prezydent priorytety obrony rząd strategia bezpieczeństwa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego UE USA

Dokument musi zatwierdzić jeszcze prezydent Bronisław Komorowski. Dotychczasowa strategia była opracowana w 2007 roku. Od tego czasu w europejskim i światowym środowisku międzynarodowym wiele się zmieniło, więc konieczne było sformułowanie nowych priorytetów.

Rząd wyznaczył strategiczne cele Polski w dziedzinie bezpieczeństwa oraz trzy priorytety polityki bezpieczeństwa. Po pierwsze zapewnienie gotowości i demonstracja determinacji do działania w sferze zdolności obronnych własnych obywateli. Po drugie wspieranie procesów służących wzmocnieniu zdolności NATO do wspólnej obrony oraz rozwój Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE. W tym punkcie za najważniejszego partnera uznano USA. Po trzecie współpraca ze społecznością międzynarodową, aby zapobiec powstawaniu nowych źródeł zagrożeń.

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego to podstawowy i najważniejszy dokument z zakresu bezpieczeństwa państwa. Na jej podstawie opracowywane są później bardziej szczegółowe dokumenty. Strategię przyjmuje rząd, a zatwierdza prezydent.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1264703,Rzad-przyjal-Strategie-Bezpieczenstwa-Narodowego-Rosja-odbudowuje-mocarstwowa-pozycje-kosztem-otoczenia

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1264703,Rzad-przyjal-Strategie-Bezpieczenstwa-Narodowego-Rosja-odbudowuje-mocarstwowa-pozycje-kosztem-otoczenia