Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Rząd przyjął nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego

Polska

Dokument musi zatwierdzić jeszcze prezydent Bronisław Komorowski. Dotychczasowa strategia była opracowana w 2007 roku. Od tego czasu w europejskim i światowym środowisku międzynarodowym wiele się zmieniło, więc konieczne było sformułowanie nowych priorytetów.

Rząd wyznaczył strategiczne cele Polski w dziedzinie bezpieczeństwa oraz trzy priorytety polityki bezpieczeństwa. Po pierwsze zapewnienie gotowości i demonstracja determinacji do działania w sferze zdolności obronnych własnych obywateli. Po drugie wspieranie procesów służących wzmocnieniu zdolności NATO do wspólnej obrony oraz rozwój Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE. W tym punkcie za najważniejszego partnera uznano USA. Po trzecie współpraca ze społecznością międzynarodową, aby zapobiec powstawaniu nowych źródeł zagrożeń.

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego to podstawowy i najważniejszy dokument z zakresu bezpieczeństwa państwa. Na jej podstawie opracowywane są później bardziej szczegółowe dokumenty. Strategię przyjmuje rząd, a zatwierdza prezydent.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1264703,Rzad-przyjal-Strategie-Bezpieczenstwa-Narodowego-Rosja-odbudowuje-mocarstwowa-pozycje-kosztem-otoczenia

Udostępnij

CBŚ rozbiło gang skinheadów w Białymstoku

Polska aresztowani Białystok cbś Centralne Biuro Śledcze policja przestępstwa skinheadzi zatrzymania zorganizowana grupa przestępcza

Policja zatrzymała 11 osób. Ponad 160 policjantów wspieranych przez antyterrorystów urządziło zasadzkę na skinheadów należących do grup przestępczych. Funkcjonariusze w tym samym momencie weszli do kilkunastu domów i mieszkań. Centralne Biuro Śledcze podaje, że zatrzymani są członkami zorganizowanej grupy przestępczej, która ma na swoim koncie wiele przestępstw, przede wszystkim narkotykowych. Dziesięciu mężczyzn zostało tymczasowo aresztowanych.

W Białymstoku po licznych incydentach na tle rasistowskim trwa szeroko zakrojona walka z rasizmem i ksenofobią. CBŚ już w lipcu zatrzymało 14 osób. Poniżej znajduje się film dotyczący lipcowej akcji funkcjonariuszy.

 

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1264342,Bialystok-wielka-zasadzka-na-gang-skinheadow

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1264342,Bialystok-wielka-zasadzka-na-gang-skinheadow