Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Tegoroczny wrzesień najcieplejszy w historii pomiarów

Nauka i Technologie

Wrzesień 2014 roku był czwartym z kolei, rekordowo ciepłym miesiącem w tym roku, który prawdopodobnie będzie najcieplejszym w ponad 130-letniej historii pomiarów. Dane, opublikowane przez amerykańską NOAA (Narodowa Służbę Meteorologiczną i Oceanograficzną) potwierdziła również NASA, korzystająca podczas swoich pomiarów z innych metod.

Istnieje duża, szacowana na 70 proc. szansa, że kolejne miesiące roku również będą wyjątkowo ciepłe. Wynika to z faktu, że w tropikalnej części Pacyfiku obserwowane są bardzo wysokie temperatury, zwiastujące nadejście El Nino.

Tak nazwana została anomalia pogodowa, w wyniku której podnosi się temperatura na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej, w Andach spadają katastrofalne deszcze, a część Azji i Australia cierpi suszę.
Od grudnia 1916 roku nie odnotowano miesięcznego rekordu zimna.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/wrzesien-z-rekordowo-wysoka-temperatura-rok-2014-bedzie-najcieplejszym-w-historii,146699,1,0.html

Udostępnij

Pacjent z przerwanym rdzeniem kręgowym zaczyna chodzić

Nauka i Technologie chirurgia Geoffrey Raisman glejowe komórki węchowe Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk Paweł Tabakow rdzeń kręgowy Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu Włodzimierz Jarmundowicz

niecałe dwa lata po operacji. Po raz pierwszy w historii medycyny; dotąd przerwanie rdzenia kręgowego skutkowało paraliżem dolnych części ciała.
Operacja polegała na wszczepieniu w rdzeń kręgowy w pobliżu miejsca przerwania komórek pobranych z mózgu pacjenta. Komorki te – glejowe komórki węchowe – mają zdolność regenerowania tkanki nerwowej. Tę ich właściwość odkrył przed 20 laty prof. Geoffrey Raisman z University College w Londynie.
Po blisko dwuletniej rehabilitacji pacjent może stawiać kroki z pomocą specjalnych szyn wspomagających stawy. Rehabilitacja będzie trwać dalej, lekarze podkreślają, że możliwości ruchowe pacjenta wciąż poprawiają się.
Metodę zastosowaną w trakcie operacji opracował zespół lekarzy z kliniki neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk kierowany przez prof. Włodzimierza Jarmundowicza i dra Pawła Tabakowa. Z zespołem współpracował odkrywca właściwości regeneracyjnych glejowych komórek węchowych mózgu.
Dziś o godzinie 23.35 w brytyjskiej telewizji BBC One obejrzeć będzie można reportaż o operacji i rehabilitacji.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3616875,sukces-wroclawskich-lekarzy-sparalizowany-pacjent-po-operacji-zaczyna-chodzic,id,t.html?cookie=1

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3616875,sukces-wroclawskich-lekarzy-sparalizowany-pacjent-po-operacji-zaczyna-chodzic,id,t.html?cookie=1