Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Tegoroczny wrzesień najcieplejszy w historii pomiarów

Nauka i Technologie

Wrzesień 2014 roku był czwartym z kolei, rekordowo ciepłym miesiącem w tym roku, który prawdopodobnie będzie najcieplejszym w ponad 130-letniej historii pomiarów. Dane, opublikowane przez amerykańską NOAA (Narodowa Służbę Meteorologiczną i Oceanograficzną) potwierdziła również NASA, korzystająca podczas swoich pomiarów z innych metod.

Istnieje duża, szacowana na 70 proc. szansa, że kolejne miesiące roku również będą wyjątkowo ciepłe. Wynika to z faktu, że w tropikalnej części Pacyfiku obserwowane są bardzo wysokie temperatury, zwiastujące nadejście El Nino.

Tak nazwana została anomalia pogodowa, w wyniku której podnosi się temperatura na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej, w Andach spadają katastrofalne deszcze, a część Azji i Australia cierpi suszę.
Od grudnia 1916 roku nie odnotowano miesięcznego rekordu zimna.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/wrzesien-z-rekordowo-wysoka-temperatura-rok-2014-bedzie-najcieplejszym-w-historii,146699,1,0.html

Udostępnij

Pacjent z przerwanym rdzeniem kręgowym zaczyna chodzić

Nauka i Technologie chirurgia Geoffrey Raisman glejowe komórki węchowe Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk Paweł Tabakow rdzeń kręgowy Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu Włodzimierz Jarmundowicz

niecałe dwa lata po operacji. Po raz pierwszy w historii medycyny; dotąd przerwanie rdzenia kręgowego skutkowało paraliżem dolnych części ciała.
Operacja polegała na wszczepieniu w rdzeń kręgowy w pobliżu miejsca przerwania komórek pobranych z mózgu pacjenta. Komorki te – glejowe komórki węchowe – mają zdolność regenerowania tkanki nerwowej. Tę ich właściwość odkrył przed 20 laty prof. Geoffrey Raisman z University College w Londynie.
Po blisko dwuletniej rehabilitacji pacjent może stawiać kroki z pomocą specjalnych szyn wspomagających stawy. Rehabilitacja będzie trwać dalej, lekarze podkreślają, że możliwości ruchowe pacjenta wciąż poprawiają się.
Metodę zastosowaną w trakcie operacji opracował zespół lekarzy z kliniki neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk kierowany przez prof. Włodzimierza Jarmundowicza i dra Pawła Tabakowa. Z zespołem współpracował odkrywca właściwości regeneracyjnych glejowych komórek węchowych mózgu.
Dziś o godzinie 23.35 w brytyjskiej telewizji BBC One obejrzeć będzie można reportaż o operacji i rehabilitacji.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3616875,sukces-wroclawskich-lekarzy-sparalizowany-pacjent-po-operacji-zaczyna-chodzic,id,t.html?cookie=1

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3616875,sukces-wroclawskich-lekarzy-sparalizowany-pacjent-po-operacji-zaczyna-chodzic,id,t.html?cookie=1