Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Tegoroczny wrzesień najcieplejszy w historii pomiarów

Nauka i Technologie

Wrzesień 2014 roku był czwartym z kolei, rekordowo ciepłym miesiącem w tym roku, który prawdopodobnie będzie najcieplejszym w ponad 130-letniej historii pomiarów. Dane, opublikowane przez amerykańską NOAA (Narodowa Służbę Meteorologiczną i Oceanograficzną) potwierdziła również NASA, korzystająca podczas swoich pomiarów z innych metod.

Istnieje duża, szacowana na 70 proc. szansa, że kolejne miesiące roku również będą wyjątkowo ciepłe. Wynika to z faktu, że w tropikalnej części Pacyfiku obserwowane są bardzo wysokie temperatury, zwiastujące nadejście El Nino.

Tak nazwana została anomalia pogodowa, w wyniku której podnosi się temperatura na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej, w Andach spadają katastrofalne deszcze, a część Azji i Australia cierpi suszę.
Od grudnia 1916 roku nie odnotowano miesięcznego rekordu zimna.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/wrzesien-z-rekordowo-wysoka-temperatura-rok-2014-bedzie-najcieplejszym-w-historii,146699,1,0.html

Udostępnij

Pacjent z przerwanym rdzeniem kręgowym zaczyna chodzić

Nauka i Technologie chirurgia Geoffrey Raisman glejowe komórki węchowe Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk Paweł Tabakow rdzeń kręgowy Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu Włodzimierz Jarmundowicz

niecałe dwa lata po operacji. Po raz pierwszy w historii medycyny; dotąd przerwanie rdzenia kręgowego skutkowało paraliżem dolnych części ciała.
Operacja polegała na wszczepieniu w rdzeń kręgowy w pobliżu miejsca przerwania komórek pobranych z mózgu pacjenta. Komorki te – glejowe komórki węchowe – mają zdolność regenerowania tkanki nerwowej. Tę ich właściwość odkrył przed 20 laty prof. Geoffrey Raisman z University College w Londynie.
Po blisko dwuletniej rehabilitacji pacjent może stawiać kroki z pomocą specjalnych szyn wspomagających stawy. Rehabilitacja będzie trwać dalej, lekarze podkreślają, że możliwości ruchowe pacjenta wciąż poprawiają się.
Metodę zastosowaną w trakcie operacji opracował zespół lekarzy z kliniki neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk kierowany przez prof. Włodzimierza Jarmundowicza i dra Pawła Tabakowa. Z zespołem współpracował odkrywca właściwości regeneracyjnych glejowych komórek węchowych mózgu.
Dziś o godzinie 23.35 w brytyjskiej telewizji BBC One obejrzeć będzie można reportaż o operacji i rehabilitacji.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3616875,sukces-wroclawskich-lekarzy-sparalizowany-pacjent-po-operacji-zaczyna-chodzic,id,t.html?cookie=1

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3616875,sukces-wroclawskich-lekarzy-sparalizowany-pacjent-po-operacji-zaczyna-chodzic,id,t.html?cookie=1