Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Pacjent z przerwanym rdzeniem kręgowym zaczyna chodzić

Nauka i Technologie

niecałe dwa lata po operacji. Po raz pierwszy w historii medycyny; dotąd przerwanie rdzenia kręgowego skutkowało paraliżem dolnych części ciała.
Operacja polegała na wszczepieniu w rdzeń kręgowy w pobliżu miejsca przerwania komórek pobranych z mózgu pacjenta. Komorki te – glejowe komórki węchowe – mają zdolność regenerowania tkanki nerwowej. Tę ich właściwość odkrył przed 20 laty prof. Geoffrey Raisman z University College w Londynie.
Po blisko dwuletniej rehabilitacji pacjent może stawiać kroki z pomocą specjalnych szyn wspomagających stawy. Rehabilitacja będzie trwać dalej, lekarze podkreślają, że możliwości ruchowe pacjenta wciąż poprawiają się.
Metodę zastosowaną w trakcie operacji opracował zespół lekarzy z kliniki neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk kierowany przez prof. Włodzimierza Jarmundowicza i dra Pawła Tabakowa. Z zespołem współpracował odkrywca właściwości regeneracyjnych glejowych komórek węchowych mózgu.
Dziś o godzinie 23.35 w brytyjskiej telewizji BBC One obejrzeć będzie można reportaż o operacji i rehabilitacji.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3616875,sukces-wroclawskich-lekarzy-sparalizowany-pacjent-po-operacji-zaczyna-chodzic,id,t.html?cookie=1

Udostępnij

AGH podpisała umowę na budowę superkomputera Prometheus

Nauka i Technologie AGH Akademia Górniczo-Hutnicza HP Prometheus superkomputer

Najszybszy komputer w Polsce powstanie na zlecenie krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Komputer zostanie wyposażony w ponad 41 tysięcy procesorów Intel Haswell i ponad 216 TB pamięci operacyjnej. Moc obliczeniowa wyniesie 1,7 PetaFLOPS, dzięki czemu polski sprzęt znajdzie się w pierwszej 30 najszybszych superkomputerów na Ziemi, a zarazem będzie 12 najszybszym komputerem w Europie.

Będzie to również jeden z najbardziej ekologicznych sprzętów tego typu. Dzięki chłodzeniu procesorów wodą i modułów pamięci Prometheus dorówna pod tym względem rozwiązaniom, stosowanym przez właścicieli największych centrów danych na świecie – Google’a i Facebooka.  Komputer będzie zarazem o około 30 proc. szybszy od opisywanego niedawno sprzętu, powstającego w Gdańsku w ramach projektu CD NIWA.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.chip.pl/news/sprzet/desktopy/2014/10/prometeusz-najmocniejszy-superkomputer-w-polsce-stanie-w-krakowskiej-agh

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.chip.pl/news/sprzet/desktopy/2014/10/prometeusz-najmocniejszy-superkomputer-w-polsce-stanie-w-krakowskiej-agh