Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Ustawą, która pozwoli płacić za pracę w dzień wolny

Finanse

zajmie się dziś Sejm. Dotąd, według Kodeksu pracy, pracodawcy mogli płacić za pracę w niedziele i święta, ale za pracę w dzień wolny, który świętem nie jest – zwykle jest to sobota – wolno było jedynie przyznawać wolny dzień w dniu roboczym. Projekt przewiduje możliwość płacenia za pracę w sobotę.
Opozycja krytykuje poselski projekt zmiany prawa pracy twierdząc, że realnie oznacza on powrót do sześciodniowego tygodnia pracy. Zwolennicy zmian zwracają uwagę, że zapłata za pracę w dzień wolny będzie wyższa od dziennej stawki wynagrodzenia, a decyzja, czy praca w sobotę ma być rekompensowane wolnym innego dnia, czy też podwyższonym wynagrodzeniem należeć ma do pracownika.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1263142,Szesciodniowy-tydzien-pracy-Sejm-zajmie-sie-zmianami-w-wynagrodzeniach

Udostępnij

Centra miast się wyludniają. Tracimy miliardy

Finanse miasta plany zagospodarowania przestrzennego Poznań szczecin trójmiasto urbanistyka zabudowa

26 mld złotych rocznie tracimy na dojazdy do pracy z odległości ponad 5km od centrów miast, a straty czasu są warte 8 mld złotych rocznie. Dodatkowe koszty musimy ponieść na transport energii i wody oraz na inwestycje komunikacyjne i wykup gruntów pod drogi (59-129 mld złotych), wynika z raportu przygotowanego dla Kancelarii Prezydenta.

Wszystko to przez powstające dziury w centrach miast, które zamiast być ponownie zagospodarowywane, stoją puste i zmuszają mieszkańców do ucieczki za miasto.

Najwięcej mieszkańców straciły:
– Poznań (ubyło 25.000 mieszkańców w centrum, przybyło 81.000 w aglomeracji)
– Trójmiasto (ubyło 11.000 mieszkańców w centrum, przybyło 67.000 w aglomeracji)
– Szczecin (ubyło 10.000 mieszkańców w centrum, przybyło 18.000 w aglomeracji)

Powstawanie dziur wynika ze złych planów zagospodarowania przestrzennego. Nie ma problemu z dostępnym miejscem – według urbanistów miejsca wystarczyłoby nawet dla 60 milionów osób.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: https://archive.today/A9E5t

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: https://archive.today/A9E5t