Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Polska na czele koalicji przeciwko cięciom emisji CO2

Polska

Kraje wschodniej Europy boją się, że nie otrzymają wystarczająco dużych rekompensat za koszty modernizacji przemysłu energetycznego wymagane przez UE. Najbardziej przeciwne zbyt dużym cięciom emisji CO2 są Polska, Węgry, Czechy, Słowacja, Rumunia, Bułaria, Łotwa i Litwa.

W czwartek i w piątek na unijnym szczycie ma zostać uzgodniony cel redukcji CO2 w Unii Europejskiej po 2020 roku. Komisja Europejska zaproponowała 40-procentowe zmniejszenie emisji do 2030 roku względem 1990 r.

Polska energetyka oparta jest aż w 90 procentach na węglu. Nasz kraj wysuwa się na lidera koalicji wschodnioeuropejskich krajów dla których 40-procentowa redukcja emisji CO2 będzie zbyt kosztowna dla gospodarki.

Eksperci oceniają, że kompromis podczas brukselskiego szczytu jest możliwy jeśli w końcowych wnioskach z tego spotkania znajdą się zapisy gwarantujące dotacje finansowe dla państw Wschodniej Europy.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://fakty.interia.pl/raport-unia-europejska/polska-w-ue/news-ft-koalicja-wokol-polski-przeciwko-wiekszym-cieciom-emisji-c,nId,1538554

Udostępnij

Polska nadal dostaje mniej gazu od Gazpromu

Polska dostawy gazu Gaz-System Gazprom import gazu PGNiG rosja

W minionym tygodniu dostawy gazu do Polski były mniejsze niż przewidują to umowy, poinformowały PGNiG oraz Gaz-System, nie podały jednak o ile. Niedobory zostały uzupełnione przez gaz z zachodu i południa.

PGNiG zapewnia, że odbiorcy końcowi nie ucierpią z powodu mniejszych dostaw gazu z Rosji. Polskie magazyny na gaz są zapełnione i znajduje się w nich około 2,7 mld metrów sześciennych gazu, co wystarczy na 38-180 dni w zależności od dziennego zużycia. Gdyby było takie jak w ubiegłym tygodniu, zmagazynowanego gazu wystarczyłoby na 75 dni.

O mniejszych dostawach gazu polska spółka informowała już na początku września. Później dostawy od Gazpromu były stabilne, ale mniejsze niż przewidywała umowa, co uniemożliwiało PGNiG zwiększania zapasów w magazynach. Mniejsze dostawy gazu w ostatnich tygodniach zanotowały również  Czechy, Słowacja, Węgry,  Austria, Niemcy i Włochy.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tvn24bis.pl/informacje,187/pgnig-nadal-otrzymuje-od-gazpromu-mniej-gazu-niz-zamawia,479636.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tvn24bis.pl/informacje,187/pgnig-nadal-otrzymuje-od-gazpromu-mniej-gazu-niz-zamawia,479636.html