Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Polska nadal dostaje mniej gazu od Gazpromu

Polska

W minionym tygodniu dostawy gazu do Polski były mniejsze niż przewidują to umowy, poinformowały PGNiG oraz Gaz-System, nie podały jednak o ile. Niedobory zostały uzupełnione przez gaz z zachodu i południa.

PGNiG zapewnia, że odbiorcy końcowi nie ucierpią z powodu mniejszych dostaw gazu z Rosji. Polskie magazyny na gaz są zapełnione i znajduje się w nich około 2,7 mld metrów sześciennych gazu, co wystarczy na 38-180 dni w zależności od dziennego zużycia. Gdyby było takie jak w ubiegłym tygodniu, zmagazynowanego gazu wystarczyłoby na 75 dni.

O mniejszych dostawach gazu polska spółka informowała już na początku września. Później dostawy od Gazpromu były stabilne, ale mniejsze niż przewidywała umowa, co uniemożliwiało PGNiG zwiększania zapasów w magazynach. Mniejsze dostawy gazu w ostatnich tygodniach zanotowały również  Czechy, Słowacja, Węgry,  Austria, Niemcy i Włochy.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tvn24bis.pl/informacje,187/pgnig-nadal-otrzymuje-od-gazpromu-mniej-gazu-niz-zamawia,479636.html

Udostępnij

10.000 parafii liczy wiernych

Polska GUS ISKK Komunia Kościół katolicki msza wierni

W Kościele trwa dziś liczenie wiernych. Celem jest sprawdzenie ile osób przychodzi na msze i jaka jest struktura tej grupy, jaki odsetek stanowią kobiety, a jaki mężczyźni oraz ile procent wiernych przystępuje do Komunii. Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego podaje, że liczba uczestników niedzielnych mszy spada regularnie od 25 lat, w ciągu ostatnich 10 lat spadła o 2 miliony i wynosi 10 milionów, do Kościoła chodzi 40% wiernych. Dane ISKK pokrywają się z danymi GUS z 2013.

Jak liczy się odsetek wiernych uczestniczących w niedzielnych mszach wyjaśnia Wikipedia.

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17305275/kosciol-liczy-wiernych-spis-w-ponad-10-tys-parafii

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17305275/kosciol-liczy-wiernych-spis-w-ponad-10-tys-parafii