Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Niższe oprocentowanie lokat. Przez obniżkę stóp

Finanse

Banki zaczynają obniżać oprocentowanie lokat po obniżce stóp procentowych. Obecnie żaden z ogólnopolskich banków nie oferuje lokaty o oprocentowaniu wyższym niż 3% (dla 5000 złotych), co po opodatkowaniu podatkiem Belki daje realne 2,43%.

Wyższe oprocentowanie można znaleźć w SKOK-ach i bankach spółdzielczych.

Należy spodziewać się dalszych obniżek oraz wzrostu liczby ofert na produkty strukturyzowane, które są mniej uzależnione od stóp procentowych.

Według Rzeczpospolitej, w poprzednich miesiącach średnie oprocentowanie lokat nie zmieniało się i wynosiło 3,38% dla lokaty w wysokości 5000 złotych (przed opodatkowaniem). RP nie podaje w jaki sposób liczona była średnia. W ubiegłym tygodniu najwyższe oprocentowanie lokat znalezione przez RP wynosiło 3,65 w SK Banku i 3,63 w Idea Banku.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://pulsbiznesu.pb.pl/3898499,76265,ciecie-odsetek-z-lokat-nabiera-rozpedu

Udostępnij

2,8 mln Polaków w skrajnym ubóstwie

Finanse bieda GUS Główny Urz ryszard szerfenberg skrajne ubóstwo ubóstwo wydatki

2,8 mln Polaków było w 2013 roku zagrożonych skrajnym ubóstwem, podał wrocławski oddział GUS [PDF].

Odsetek ten wyniósł 7,3% względem 6,8% w 2012 i od 2008 powoli rośnie.

Spada natomiast liczba odsetek gospodarstw relatywnie ubogich, czyli wydających mniej niż 50% średnich wydatków gospodarstw domowych – takich gospodarstw jest 16% względem 16,3% w 2012 roku. Ten odsetek spada od 2008.

Według politologa, prof. Ryszarda Szerfenberga, państwo powinno pomóc ubogim, żeby podjęły legalną pracę i przestały pobierać świadczenia z budżetu, a zaczęły płacić podatki i dbać o zdrowie.

Skrajne ubóstwo definiowane jest jako stan, w którym w gospodarstwie domowym pojawia się biologiczne zagrożenie życia oraz rozwoju psychofizycznego wynikające z braku możliwości zaspokojenia potrzeb. W zależności od składu gospodarstwa domowego (wiek i liczba osób), wynosi 400-500 złotych na osobę miesięcznie.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ubostwo-w-polsce-alarmujace-statystyki,250,0,1640954.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ubostwo-w-polsce-alarmujace-statystyki,250,0,1640954.html