Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Indie przetestowały własną rakietę o zasięgu 700 km

Nauka i Technologie

Nirbhay to indyjska, poddźwiękowa rakieta typu cruise, której docelowy zasięg ma sięgać 1,5 tys. kilometrów. Na obecnym etapie rozwoju, Nirbhay zapewnia zasięg ponad 700 kilometrów, a przy 5 metrach długości i wadze sięgającej tony, jest w stanie przenieść głowicę nuklearną lub 23 inne rodzaje głowic.

Podczas drugiej próby (pierwsza, z 2013 roku, była nieudana) Nirbhay osiągnął wszystkie z założonych 15 współrzędnych geograficznych, a następnie po ponad godzinnym locie trafił w cel. W czasie nawigowania rakieta wykorzystuje m.in. system IRNSS, czyli lokalny, działający na półwyspie indyjskim system nawigacji satelitarnej.

Docelowo rakiety tego typu mają stanowić uzbrojenie indyjskich wyrzutni nawodnych i podwodnych i znajdą się na wyposażeniu wszystkich rodzajów indyjskich sił zbrojnych. Pierwsze wyrzutnie z rakietami mają szansę wejść do służby pod koniec przyszłego roku.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.defence24.pl/news_udany-test-indyjskiego-tomahawka

Udostępnij

MasterCard zapowiada karty z czytnikiem odcisków palca

Nauka i Technologie karty płatnicze Linie papilarne MasterCard NFC Odcisk palca Płatności bezgotówkowe Skaner linii papilarnych

Płacenie kartą już niebawem stanie się jeszcze prostsze. Dzięki współpracy MasterCard i firmy Zwipe powstanie karta płatnicza, uwierzytelniająca płatności za pomocą skanera linii papilarnych. Karta nie będzie wyposażona w akumulator – źródłem zasilania ma być terminal płatniczy. Płatność nie będzie wymagała wpisania PIN-u, a jedynie przyłożenia palca do czytnika.

Zgodnie z zapowiedziami MasterCard, testy tego rozwiązania rozpoczną się już w 2015 roku, a pierwsze karty trafią do klientów za kilkanaście miesięcy lub wcześniej. Docelowo karta a być wyposażona również w moduł NFC, pozwalający na płatności zbliżeniowe.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://giznet.pl/mastercard-zapowiada-wprowadzenie-karty-kredytowej-z-czytnikiem-odciskow-palcow/

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://giznet.pl/mastercard-zapowiada-wprowadzenie-karty-kredytowej-z-czytnikiem-odciskow-palcow/