Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Słodzone napoje mogą wpływać na starzenie się organizmu

Nauka i Technologie

Słodzone, gazowane napoje mają wpływ nie tylko na metabolizm i choroby związane z poziomem cukru, ale mogą rówież przyspieszać starzenie się komórek. Badanie przeprowadzone przez amerykańskich lekarzy na grupie ponad 5300 osób wykazało związek pomiędzy spożyciem słodzonych napojów,  a długością telomerów w białych krwinkach.

Telomery to fragmenty chromosomu, zabezpieczające go przed uszkodzeniem podczas kopiowania i skracające się wraz z każdym kolejnym podziałem komórki, co przekłada się na proces starzenia. Telomery osób pijących znaczne ilości słodzonych napojów – czyli powyżej 0,59 litra dziennie – były krótsze od przeciętnej. Różnica stanowi odpowiednik około 4,6 roku życia i jest porównywalna z paleniem papierosów.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/slodkie-napoje-telomery-dlugosc-biale-krwinki-spozycie-konsumpcja-Elissa-Epel-Cindy-Leung,21226

Udostępnij

Indie przetestowały własną rakietę o zasięgu 700 km

Nauka i Technologie armia Cruise Indie IRNSS Nawigacja Nawigacja satelitana Nirbhay Pocisk cruise rakieta Tomahawk Uzbrojenie wojsko

Nirbhay to indyjska, poddźwiękowa rakieta typu cruise, której docelowy zasięg ma sięgać 1,5 tys. kilometrów. Na obecnym etapie rozwoju, Nirbhay zapewnia zasięg ponad 700 kilometrów, a przy 5 metrach długości i wadze sięgającej tony, jest w stanie przenieść głowicę nuklearną lub 23 inne rodzaje głowic.

Podczas drugiej próby (pierwsza, z 2013 roku, była nieudana) Nirbhay osiągnął wszystkie z założonych 15 współrzędnych geograficznych, a następnie po ponad godzinnym locie trafił w cel. W czasie nawigowania rakieta wykorzystuje m.in. system IRNSS, czyli lokalny, działający na półwyspie indyjskim system nawigacji satelitarnej.

Docelowo rakiety tego typu mają stanowić uzbrojenie indyjskich wyrzutni nawodnych i podwodnych i znajdą się na wyposażeniu wszystkich rodzajów indyjskich sił zbrojnych. Pierwsze wyrzutnie z rakietami mają szansę wejść do służby pod koniec przyszłego roku.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.defence24.pl/news_udany-test-indyjskiego-tomahawka

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.defence24.pl/news_udany-test-indyjskiego-tomahawka