Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Najniższa cena od dzisiaj nie najważniejsza w przetargach

Gospodarka

Postawienie na jakość zamiast najniższej ceny w przetargach ma w dać wchodząca dziś w życie zmiana Prawa zamówień publicznych.

Główne zmiany to:

  • kryterium najniższej ceny może być stosowane tylko przy przedmiotach powszechnie dostępnych na rynku
  • zamawiający musi uwzględnić całkowitą cenę zamówienia (ze szkoleniami, utrzymaniem, wsparciem itp.)
  • na wezwanie zamawiającego, oferent musi udowodnić, że cena nie jest dumpingowa
  • cena musi opierać się na co najmniej płacy minimalnej
  • wykonawca ma zatrudniać na umowę o pracę tylko w uzasadnionych przypadkach
  • zamówienia dłuższe niż rok mogą być waloryzowane przy zmianie warunków rynkowych (zmiana VAT, płacy minimalnej itp.)

Ponadto zamawiający mają być zachęcani do lepszego precyzowania czego potrzebują, aby w przetargach nie wygrywały najtańsze oferty, które dostarczają produkt zgodny z warunkami, ale w praktyce nieużywalny.

Dotychczas zbyt dokładne precyzowanie zamówienia było niedozwolone, co miało w założeniu unikać pośredniego wskazywania dostawcy.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.pb.pl/3904774,61518,koniec-dyktatu-najnizszej-ceny

Udostępnij

Ustawa węglowa pomoże Rosji - uważają polscy dystrybutorzy

Gospodarka górnictwo import Ministerstwo Gospodarki rosyjski węgiel ustawa węglowa węgiel

Wprowadzana w ekspresowym tempie ustawa węglowa zadziała na korzyść Rosji i powiększy szarą strefę, uważają polscy dystrybutorzy węgla.

Ustawa dopuszcza tylko węgiel zawierający mało niepożądanych siarki i popiołu, jednak część polskich kopalni w ogóle nie posiada węgla łapiącego się w nowe normy, a węgiel rosyjski bez problemu spełnia normy.

Polscy dystrybutorzy uważają, że pod uwagę powinna być brana kaloryczność (w polskim węglu o 20% większa niż w rosyjskim). Ponadto ustawa nie obejmuje mieszanek węgla kamiennego z brunatnym, co pozwala łatwo ominąć ją importerom przez dodanie do węgla kamiennego niewielkiej ilości węgla brunatnego.

Normy jakościowe nie zostały jeszcze sprecyzowane, a Ministerstwo Gospodarki ma je przygotować do końca października.

Rosyjski węgiel jest tańszy, gdyż leży płytko i można go wydobywać metodą odkrywkową. Ponadto rosyjski węgiel jest nieposortowany i znajdują się w nim kamienie, jak mówią polscy dystrybutorzy, co pozwala zgłosić go jako surowiec gorszej jakości w celu obniżenia cła, a następnie posortować już w Polsce.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,16823933,Pojedynek_na_wegiel__Duzy_problem_z_ustawa_antyimportowa.html

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,16823933,Pojedynek_na_wegiel__Duzy_problem_z_ustawa_antyimportowa.html