Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Ukraina wynegocjowała od Rosji gaz na zimę

Europa

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko porozumiał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie dostaw gazu na Ukrainę. Przywódcy spotkali się podczas międzynarodowej konferencji w Mediolanie. Rosja sprzeda Ukrainie gaz w cenie 385 dolarów  za 1000 metrów sześciennych. Umowa ma obowiązywać do marca 2015 roku. Formalne potwierdzenie tej umowy zostanie sporządzone w najbliższy wtorek, kiedy odbędą się rozmowy gazowe Ukrainy, Rosji i Unii Europejskiej.

W obliczu zbliżającej się zimy Ukraina miała poważny problem energetyczny. Rosja zakręciła kurek z gazem, więc nasi wschodni sąsiedzi musieli prosić o pomoc kraje zachodnie. Oprócz problemów energetycznych Ukraina ma też ogromny problem finansowy. Żeby móc pokryć koszty gazu sprowadzanego z Rosji, Ukraina będzie ubiegać się o pomoc finansową z krajów Unii Europejskiej.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,16827304,Poroszenko__Ukraina_bedzie_miala_zapewniony_gaz_tej.html

Udostępnij

Strajk kolejarzy w Niemczech

Europa czas pracy DB deutsche bahn ferie jesienne GDL Niemcy podwyżki strajk kolejarzy związek zawodowy maszynistów

W ten weekend na pasażerów pociągów w Niemczech czekają duże utrudnienia. O godzinie 2 w nocy z piątku na sobotę rozpoczął się strajk kolejarzy. Unieruchomione zostały pociągi pasażerskie, podmiejskie, i dalekobieżne. Strajk rozpoczął związek zawodowy maszynistów GDL zarzucając dyrekcji kolei niemieckich (Deutsche Bahn) brak woli porozumienia. Związkowcy domagają się podwyżki płac o 5 proc. i skrócenia tygodniowego wymiaru pracy o dwie godziny. W ten weekend strajk da się mocno we znaki, ponieważ część landów właśnie kończy ferie jesienne, a inne właśnie je rozpoczynają. Deutsche Bahn przygotował awaryjny rozkład jazdy zachowując w ten sposób jedną trzecią połączeń. Strajk zakończy się o 4 rano w poniedziałek.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-niemcow-czeka-kolejowy-paraliz,nId,1537880

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-niemcow-czeka-kolejowy-paraliz,nId,1537880