Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Ukraina wynegocjowała od Rosji gaz na zimę

Europa

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko porozumiał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie dostaw gazu na Ukrainę. Przywódcy spotkali się podczas międzynarodowej konferencji w Mediolanie. Rosja sprzeda Ukrainie gaz w cenie 385 dolarów  za 1000 metrów sześciennych. Umowa ma obowiązywać do marca 2015 roku. Formalne potwierdzenie tej umowy zostanie sporządzone w najbliższy wtorek, kiedy odbędą się rozmowy gazowe Ukrainy, Rosji i Unii Europejskiej.

W obliczu zbliżającej się zimy Ukraina miała poważny problem energetyczny. Rosja zakręciła kurek z gazem, więc nasi wschodni sąsiedzi musieli prosić o pomoc kraje zachodnie. Oprócz problemów energetycznych Ukraina ma też ogromny problem finansowy. Żeby móc pokryć koszty gazu sprowadzanego z Rosji, Ukraina będzie ubiegać się o pomoc finansową z krajów Unii Europejskiej.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,16827304,Poroszenko__Ukraina_bedzie_miala_zapewniony_gaz_tej.html

Udostępnij

Strajk kolejarzy w Niemczech

Europa czas pracy DB deutsche bahn ferie jesienne GDL Niemcy podwyżki strajk kolejarzy związek zawodowy maszynistów

W ten weekend na pasażerów pociągów w Niemczech czekają duże utrudnienia. O godzinie 2 w nocy z piątku na sobotę rozpoczął się strajk kolejarzy. Unieruchomione zostały pociągi pasażerskie, podmiejskie, i dalekobieżne. Strajk rozpoczął związek zawodowy maszynistów GDL zarzucając dyrekcji kolei niemieckich (Deutsche Bahn) brak woli porozumienia. Związkowcy domagają się podwyżki płac o 5 proc. i skrócenia tygodniowego wymiaru pracy o dwie godziny. W ten weekend strajk da się mocno we znaki, ponieważ część landów właśnie kończy ferie jesienne, a inne właśnie je rozpoczynają. Deutsche Bahn przygotował awaryjny rozkład jazdy zachowując w ten sposób jedną trzecią połączeń. Strajk zakończy się o 4 rano w poniedziałek.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-niemcow-czeka-kolejowy-paraliz,nId,1537880

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-niemcow-czeka-kolejowy-paraliz,nId,1537880