Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

2,8 mln Polaków w skrajnym ubóstwie

Finanse

2,8 mln Polaków było w 2013 roku zagrożonych skrajnym ubóstwem, podał wrocławski oddział GUS [PDF].

Odsetek ten wyniósł 7,3% względem 6,8% w 2012 i od 2008 powoli rośnie.

Spada natomiast liczba odsetek gospodarstw relatywnie ubogich, czyli wydających mniej niż 50% średnich wydatków gospodarstw domowych – takich gospodarstw jest 16% względem 16,3% w 2012 roku. Ten odsetek spada od 2008.

Według politologa, prof. Ryszarda Szerfenberga, państwo powinno pomóc ubogim, żeby podjęły legalną pracę i przestały pobierać świadczenia z budżetu, a zaczęły płacić podatki i dbać o zdrowie.

Skrajne ubóstwo definiowane jest jako stan, w którym w gospodarstwie domowym pojawia się biologiczne zagrożenie życia oraz rozwoju psychofizycznego wynikające z braku możliwości zaspokojenia potrzeb. W zależności od składu gospodarstwa domowego (wiek i liczba osób), wynosi 400-500 złotych na osobę miesięcznie.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ubostwo-w-polsce-alarmujace-statystyki,250,0,1640954.html

  • qwe

    50 % ceny nowego mieszkania to podatek. gdybym za kawalerke miał zapacić 60k i za jedzenie płaciłbym 30 % taniej to spokojnie z pensji 2000 wyżyłbym na swoim.

Udostępnij

Obniżenie wieku emerytalnego? Jest projekt ustawy

Finanse emerytury Jarosław Kaczyński obniżenie wieku emerytalnego PiS prawo i sprawiedliwość wiek emerytalny ZUS

Powrót do wieku emerytalnego sprzed 2012 roku (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) zakłada projekt ustawy przedstawionej wczoraj przez Prawo i Sprawiedliwość.

Biorąc pod uwagę wzrastającą długość życia oraz zmniejszającą się liczbę osób w wieku produkcyjnym, powrót do starego systemu zakończyłby się katastrofą: albo emerytury musiałyby zostać drastycznie obniżone, albo podatki drastycznie podwyższone.

Nawet raport ZUS [PDF] zakłada, że do 2060 roku nie uda się uniknąć deficytu w funduszu emerytalnym, a roczne dopłaty będą wynosiły od 22 do 165 mld złotych, w zależności od roku i zmiany wskaźników ekonomicznych.

Redirecting

Źródło: ZUS, raport PROGNOZA WPŁYWÓW I WYDATKÓW FUNDUSZU EMERYTALNEGO DO 2060 ROKU, s. 22.

Ustawa ma trafić do sejmu we wtorek, a gdyby została przegłosowana, ma obowiązywać już od 1 stycznia 2015 roku. Termin wydaje się nierealny z powodów technicznych – ZUS może mieć problem ze zmianami w systemie informatycznym w ciągu dwóch miesięcy.

Według Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, podwyższenie wieku emerytalnego jest kwestią, która najbardziej porusza ludzi, a cała opozycja poprze projekt ustawy. Istnieje również ryzyko, że za ustawą zagłosuje część posłów koalicji niewidzących perspektyw na wygranie najbliższych wyborów.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://biznes.onet.pl/nizszy-wiek-emerytalny-pis-sklada-projekt-ustawy-o,41466,5661417,news-detal

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://biznes.onet.pl/nizszy-wiek-emerytalny-pis-sklada-projekt-ustawy-o,41466,5661417,news-detal