Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Ustawa węglowa pomoże Rosji – uważają polscy dystrybutorzy

Gospodarka

Wprowadzana w ekspresowym tempie ustawa węglowa zadziała na korzyść Rosji i powiększy szarą strefę, uważają polscy dystrybutorzy węgla.

Ustawa dopuszcza tylko węgiel zawierający mało niepożądanych siarki i popiołu, jednak część polskich kopalni w ogóle nie posiada węgla łapiącego się w nowe normy, a węgiel rosyjski bez problemu spełnia normy.

Polscy dystrybutorzy uważają, że pod uwagę powinna być brana kaloryczność (w polskim węglu o 20% większa niż w rosyjskim). Ponadto ustawa nie obejmuje mieszanek węgla kamiennego z brunatnym, co pozwala łatwo ominąć ją importerom przez dodanie do węgla kamiennego niewielkiej ilości węgla brunatnego.

Normy jakościowe nie zostały jeszcze sprecyzowane, a Ministerstwo Gospodarki ma je przygotować do końca października.

Rosyjski węgiel jest tańszy, gdyż leży płytko i można go wydobywać metodą odkrywkową. Ponadto rosyjski węgiel jest nieposortowany i znajdują się w nim kamienie, jak mówią polscy dystrybutorzy, co pozwala zgłosić go jako surowiec gorszej jakości w celu obniżenia cła, a następnie posortować już w Polsce.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,16823933,Pojedynek_na_wegiel__Duzy_problem_z_ustawa_antyimportowa.html

Udostępnij

1,8 mld euro inwestycji w nieruchomości komercyjne w 2014

Gospodarka cbre inwestor inwestowanie inwestycje joanna mroczek nieruchomości nieruchomości komercyjne

1,8 mld euro zainwestowano w nieruchomości komercyjne między styczniem a wrześniem 2014, co czyni Polskę najaktywniejszym krajem w Europie środkowo-wschodniej, podała Joanna Mroczek z CBRE.

W III kwartale 2014 nastąpił 20% wzrost inwestycji względem III kwartału 2013, za co odpowiada m.in. pojawienie się funduszy amerykańskich, dotychczas całkowicie nieobecnych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Na rynku pojawiają się również pierwsi inwestorzy z Azji.

Najpopularniejsze są inwestycje w biura oraz magazyny. Brakuje nieruchomości komercyjnych najwyższej klasy, przez część inwestorów wybiera Czechy, Rumunię i Węgry zamiast Polski.

CBRE to największa na świecie firma doradcza i inwestycyjna działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych (pod względem przychodów za rok 2013), a także jedna z 500 wiodących firm świata według rankingów magazynu Fortune oraz agencji ratingowej Standard & Poor’s

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.cbre.pl/pl_pl/news_events/news_detail?p_id=17518&title=_Warto%C5%9B%C4%87_inwestycji_na_rynku_nieruchomo%C5%9Bci_komercyjnych_w_europie_%C5%9Brodkowo-wschodniej_wzros%C5%82a_o_11_

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.cbre.pl/pl_pl/news_events/news_detail?p_id=17518&title=_Warto%C5%9B%C4%87_inwestycji_na_rynku_nieruchomo%C5%9Bci_komercyjnych_w_europie_%C5%9Brodkowo-wschodniej_wzros%C5%82a_o_11_