Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Polski opatrunek srebrowy – syntetyczny substytut skóry

Nauka i Technologie

Lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego opracowali nowoczesny opatrunek srebrowy. Opatrunki tego typu były dotychczas sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych i Izraela, jednak dzięki zespołowi z WIM polskie służby medyczne mają szansę uniezależnić się od zagranicznych dostaw.

Opatrunek srebrowy pełni funkcję syntetycznego substytutu skóry i jest przeznaczony do czasowego uzupełniania ubytków, spowodowanych np. poparzeniami.

„Możliwość produkowania takich opatrunków jest niezwykle istotna ze względów strategicznych. W czasie konfliktów zbrojnych, masowych zdarzeń, ataków terrorystycznych, musimy być przygotowani na to, że nie będzie prądu, możliwości wykonania przeszczepów, transportu, pozyskiwania materiałów” – stwierdził dr Wojciech Witkowski z WIM.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/wojskowi-opracowali-nowoczesne-opatrunki-,242,0,1641202.html

Udostępnij

Wolne rodniki są potrzebne: pomagają w gojeniu ran

Nauka i Technologie Gojenie medycyna Mitochondria Rany Wolne rodniki zdrowie

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli pożyteczną funkcję wolnych rodników. Powszechnie uważa się je za szkodliwe dla organizmu, ponieważ uszkadzając DNA i białka zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów i sprzyjają szybszemu starzeniu. Negatywne skutki ich występowania miała minimalizować dieta bogata w przeciwutleniacze.

Doświadczenia, przeprowadzone na nicieniach C. elegans wskazują jednak, że produkowane w mitochondriach wolne rodniki są potrzebne i bez nich rany nie mogłyby się goić.

Koordynujący badania Andrew Chisholm podsumował: „(…) nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że mitochondria odgrywają taką rolę w gojeniu się ran. Wygląda na to, że potrzebujemy pewnego optymalnego poziomu wolnych rodników. Niedobrze, gdy jest ich zbyt wiele, ale równie źle, gdy jest ich zbyt mało”.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/nauka/news-w-obronie-wolnych-rodnikow,nId,1535206

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/nauka/news-w-obronie-wolnych-rodnikow,nId,1535206