Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Wolne rodniki są potrzebne: pomagają w gojeniu ran

Nauka i Technologie

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli pożyteczną funkcję wolnych rodników. Powszechnie uważa się je za szkodliwe dla organizmu, ponieważ uszkadzając DNA i białka zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów i sprzyjają szybszemu starzeniu. Negatywne skutki ich występowania miała minimalizować dieta bogata w przeciwutleniacze.

Doświadczenia, przeprowadzone na nicieniach C. elegans wskazują jednak, że produkowane w mitochondriach wolne rodniki są potrzebne i bez nich rany nie mogłyby się goić.

Koordynujący badania Andrew Chisholm podsumował: „(…) nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że mitochondria odgrywają taką rolę w gojeniu się ran. Wygląda na to, że potrzebujemy pewnego optymalnego poziomu wolnych rodników. Niedobrze, gdy jest ich zbyt wiele, ale równie źle, gdy jest ich zbyt mało”.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/nauka/news-w-obronie-wolnych-rodnikow,nId,1535206

Udostępnij

Nowy sprzęt Apple: iPady oraz iMac z ekranem Retina 5K

Nauka i Technologie 4K 5K Apple iMac iPad iPad Air iPad Mini Retina standard 4K Tablety Touch ID Wysoka rozdzielczość

Nowy iMac ma ekran o niezwykle dużej rozdzielczości. Pokazany podczas wczorajszej konferencji komputer Apple’a wyposażono w 27-calowy ekran Retina, oferujący rozdzielczość 5120 x 2880 pikseli. Apple nie przyłączył się tym samym do producentów, którzy jako następcę popularnych obecnie wyświetlaczy Full HD proponują ekrany 4K o rozdzielczości 3840 x 2160.

Apple zaprezentował również nowe tablety – iPada Air 2 oraz kolejną wersję iPada Mini. W porównaniu z poprzednimi modelami urządzenia są jeszcze cieńsze – iPad Air 2 ma zaledwie 6,1 mm grubości. W obu tabletach dodano również sensor Touch ID, pozwalający na uwierzytelnianie za pomocą skanowania linii papilarnych.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,16818096,4_rzeczy__ktore_nalezy_wiedziec_po_konferencji_Apple.html

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,16818096,4_rzeczy__ktore_nalezy_wiedziec_po_konferencji_Apple.html