Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Rośnie liczba ofiar po zejściu lawiny w Himalajach

Świat

W środę informowaliśmy, że wśród pierwszych zidentyfikowanych osób, które zginęły, było dwóch Polaków. Niestety w czwartek rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski przekazał, że znaleziono ciało trzeciej ofiary z Polski. Nepalskie media donoszą już łącznie o 32 ofiarach lawiny w rejonie Annapurny w Himalajach.
Na trasie trekkingowej na którą zeszła lawina znajdowało się prawie 170 turystów. Około 40 jest już uratowanych. Ekipa ratunkowa nadal nie może dotrzeć do 70 z nich. Polaków mogło być w tym rejonie około 10. Pięciu już przebywa w szpitalu lekko rannych. To oznacza, że kilku naszych rodaków nadal może znajdować się pod śniegiem. Polskie MSZ uruchomiło specjalną infolinię dla rodzin osób, które ostatnio przebywały w Nepalu: +48 22 523-88-80.
Tak złe warunki w tym miejscu o tej porze roku są rzadkością. Tym razem spowodowane były przechodzącym przez wschodnią część Indii cyklonem Hudhud.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-zejscie-lawiny-w-himalajach-kobieta-jedna-z-polskich-ofiar,nId,1536376

Udostępnij

Dżihadyści mają starą broń chemiczną

Świat Al-Kaida broń chemiczna dżihadyści irak Kobane państwo islamskie skład broni USA

Amerykański rząd ukrywał fakt, że w latach 2004 – 2011, kiedy Amerykanie okupowali Irak, znaleźli około 5 tys. pocisków z chemikaliami. W czerwcu tego roku dżihadyści zdobyli centrum broni chemicznej w Al-Muthanna, o którego istnieniu wiedzieli Amerykanie. Jest to magazyn broni chemicznej zbudowany podczas wojny Iraku z Iranem na początku lat 80.  Teraz wszystko wskazuje na to, że w jej posiadanie weszło Państwo Islamskie. Według raportu opublikowanego przez Middle East Review of International Affairs (MERIA), dżihadyści używali broni chemicznej przy pierwszej próbie zdobycia syryjskiego miasta Kobane.

New York Times donosi, że cała odkryta broń została wyprodukowana w Europie, a zaprojektowana w USA.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75477,16812671,Amerykanie_zataili_znalezienie_w_Iraku_skladow_broni.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75477,16812671,Amerykanie_zataili_znalezienie_w_Iraku_skladow_broni.html