Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Pensje w górę, zatrudnienie też. Są najnowsze dane

Finanse

Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło we wrześniu 2014 3900,49 złotych brutto, podał GUS. We wrześniu 2013 średnie wynagrodzenie wynosiło 3770 złotych, a w sierpniu 2014 3893 złotych. Wzrost wynagrodzeń rok do roku wyniósł więc 3,4%, a miesiąc do miesiąca 0,1%.

Należy spodziewać się dalszych wzrostów, gdyż w poprzednich latach pensje od września do grudnia zawsze rosły osiągając maksymalną wartość w grudniu. Przy inflacji oscylującej w okolicach zera, oznacza to realny wzrost pensji.

Zatrudnienie we wrześniu 2014 wzrosło o 0,8% w porównaniu z wrześniem 2013, ogłosił jednocześnie ZUS.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://stat.gov.pl/kalendarium/16-10-2014.html

 • Ben

  Jak zwykle przed wyborami zawsze dane są optymistyczne rzeczywistość i prawda wraca po wyborach

Udostępnij

70.000 przedsiębiorców musi dokupić kasy fiskalne. Stracą klienci

Finanse elżbieta lutow jerzy bartnik kasa fiskalna ministerstwo finansow zrp Związek Rzemiosła Polskiego

Kasy fiskalne od 1 stycznia 2015 roku będą musieli wprowadzić lekarze, prawnicy, właściciele warsztatów samochodowych, fryzjerzy, kosmetyczki, dostawcy oraz świadczący usługi gastronomiczne niezależnie od obrotu, wynika z rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Finansów.

Zmiany dotkną 70.000 przedsiębiorców i będą kosztować łącznie ok. 100 milionów złotych, z czego 48 milionów zostanie zwrócona przedsiębiorcom z budżetu Państwa.

Wpływy do budżetu mają wzrosnąć co najmniej o 46 milionów złotych w 2015 (po odliczeniu refundacji za kasy) i 125 w 2016. Tak jak w przypadku poprzedniego wprowadzania kas, koszty zostaną prawdopodobnie przerzucone na klientów poprzez wzrost cen.

Większym problemem dla gospodarki oraz firm jest konkurencja działająca w szarej strefie (nie informująca urzędów o swojej działalności, więc niekontrolowana), uważają Elżbieta Lutow, rzeczniczka Związku Rzemiosła Polskiego i Jerzy Bartnik, prezes związku.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/kasy-fiskalne-zmiany-i-wydatki-dotkna-70,232,0,1639144.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/kasy-fiskalne-zmiany-i-wydatki-dotkna-70,232,0,1639144.html