Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Sok grejpfrutowy zmniejsza przyrost wagi u myszy

Nauka i Technologie

Przyrost wagi gryzoni, spowodowany wysokotłuszczową dietą, jest niższy dzięki sokowi z grejpfruta – to wniosek z badań, przeprowadzonych przez grupę naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Badane myszy zostały podzielone na sześć grup. Przez 100 dni dostarczano im w formie płynu różne roztwory wody i cukrów lub rozcieńczony (50 i 25 proc.) sok grejpfrutowy.

Wyniki, uzyskane po zakończeniu eksperymentu wskazują, że sok miał wpływ nie tylko na mniejszy przyrost wagi, ale również na zawartość glukozy i insuliny we krwi gryzoni.

Komentujący uzyskane rezultaty Joseph Napoli stwierdził: „Sok grejpfrutowy zmniejszał poziom cukru w takim stopniu jak metformina. To oznacza, że naturalny napój owocowy obniża glikemię równie skutecznie, co lek na receptę”.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/dieta-wysokotluszczowa-myszy-glukoza-waga-sok-grejpfrutowy-glikemia-insulina-metformina-naringina-Andreas-Stahl-Joseph-Napoli,21204

Udostępnij

Platformy wiertnicze mogą być korzystne dla środowiska

Nauka i Technologie Ekologia Ekosystem Katastrofa ekologiczna morze platforma wiertnicza Przemysł wydobywczy przyroda Rafa koralowa Ropa naftowa Ryby Wyciek ropy Wydobycie ropy Zanieczyszczenia

Morskie platformy wiertnicze mogą przyczyniać się do rozkwitu ekosystemu – do takich wniosków doszli kalifornijscy naukowcy, badający wpływ 16 platform na środowisko. Do przeprowadzenia badań skłoniły ich opowieści o obserwowanych w pobliżu platform skupiskach ryb.

Podczas badań naukowcy określali produktywność metra kwadratowego dna morza, porównując tereny wokół platform m.in. z rafami koralowymi. Wnioski okazały się zaskakujące – podwodna część platformy wiertniczej wielokrotnie przewyższa pod tym względem produktywność rafy.

Przeprowadzone obserwacje skłaniają do wniosku, że demontowanie platform wiertniczych po wycofaniu ich z eksploatacji może być błędem, a pozostawienie podwodnych struktur może przynieść korzyści ekonomiczne dzięki większej ilości dostępnych w danym rejonie ryb. Określenie korzyści, wynikających z tego faktu wymaga jednak dalszych badań sprawdzających m.in. ryzyko wycieku ropy i gazu z opuszczonych konstrukcji.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/platforma-wiertnicza-ryba-produktywnosc-ekosystem,21203

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/platforma-wiertnicza-ryba-produktywnosc-ekosystem,21203