Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Separatyści ostrzelali Mariupol rakietami

Europa

Zginęło 7 osób, a 15 zostało rannych. Lokalny portal 0629.com.ua informuje, że mieszkańcy Mariupola zostali ostrzelani przez rosyjskich wojskowych okupujących położony w odległości 40km Nowoazowsk za pomocą systemu rakietowego Grad. Pociski trafiły w ludzi wracających z pogrzebu. Na miejsce tragedii od razu przybyli obserwatorzy OBWE.

Mariupol znajduje się na jedynej trasie Rosja-Krym, którą Moskwa będzie mogła dostarczać zaopatrzenie mieszkającym tam ludziom. Separatystom zależy na zdobyciu kontroli nad tym miastem przed zbliżającą się zimą.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17242003/separatysci-ostrzelali-kondukt-zalobny-siedem-osob-nie-zyje

Udostępnij

Zamieszki podczas marszu UPA w Kijowie

Europa Biuro Antykorupcyjne minister obrony obrady parlamentu Rada Najwyższa ukraina UPA zamieszki

14 października to Dzień Ukraińskiego Kozactwa, dzień utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz, od tego roku, święto ukraińskiego wojska. Kilka tysięcy uczestników marszu przeszło z placu Europejskiego pod budynek parlamentu. Dzisiaj Rada Najwyższa miała głosować nad przyznaniem żołnierzom UPA statusu bojowników za wolność ojczyzny, ale część parlamentarzystów blokowała głosowanie.

W pewnym momencie przed gmachem parlamentu zrobiło się niespokojnie, w ruch poszły granaty dymne, a budynek został obrzucony petardami i ostrzelany, kilka osób próbowało dostać się do środka. Przewodniczący Rady Ołeksandr Turczynow przerwał obrady.

Zarówno partia Swoboda, jak i Prawy Sektor odcięły się od zamieszek. Dzisiaj w Radzie Najwyższej zajmowano się też innymi sprawami oprócz UPA. Przyjęto ustawę powołującą Biuro Antykorupcyjne i powołano nowego ministra obrony Ukrainy gen. Stepana Połtoraka.

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1258249,Marsz-UPA-w-Kijowie-To-Sowieci-poroznili-Polakow-i-Ukraincow

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1258249,Marsz-UPA-w-Kijowie-To-Sowieci-poroznili-Polakow-i-Ukraincow