Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Platformy wiertnicze mogą być korzystne dla środowiska

Nauka i Technologie

Morskie platformy wiertnicze mogą przyczyniać się do rozkwitu ekosystemu – do takich wniosków doszli kalifornijscy naukowcy, badający wpływ 16 platform na środowisko. Do przeprowadzenia badań skłoniły ich opowieści o obserwowanych w pobliżu platform skupiskach ryb.

Podczas badań naukowcy określali produktywność metra kwadratowego dna morza, porównując tereny wokół platform m.in. z rafami koralowymi. Wnioski okazały się zaskakujące – podwodna część platformy wiertniczej wielokrotnie przewyższa pod tym względem produktywność rafy.

Przeprowadzone obserwacje skłaniają do wniosku, że demontowanie platform wiertniczych po wycofaniu ich z eksploatacji może być błędem, a pozostawienie podwodnych struktur może przynieść korzyści ekonomiczne dzięki większej ilości dostępnych w danym rejonie ryb. Określenie korzyści, wynikających z tego faktu wymaga jednak dalszych badań sprawdzających m.in. ryzyko wycieku ropy i gazu z opuszczonych konstrukcji.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/platforma-wiertnicza-ryba-produktywnosc-ekosystem,21203

Udostępnij

Akumulatory z Singapuru w 2 min. ładują się do 70 proc.

Nauka i Technologie Akumulatory Baterie Elektryczność energia NTU Prąd Samochód elektryczny Singapur Zasilanie Żródło prądu

Sposób na szybkie ładowanie akumulatorów znaleźli naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang (NTU). Opracowane przez nich rozwiązanie wykorzystuje nanorurki z dwutlenku tytanu, które zastępują grafitową anodę. Dzięki temu pomysłowi udało się przyspieszyć zachodzące w baterii reakcje chemiczne, co skutkuje bardzo szybkim ładowaniem.

Kolejną zaletą opracowanych w Singapurze akumulatorów jest ich długa żywotność – mają nadawać się do użytku przez 20 lat i wytrzymywać 10 tys. cykli ładowania. Komentujący osiągnięte wyniki prof. Rachid Yazami z NTU wskazał, że jednym z zastosowań dla tego typu akumulatorów mogą być samochody elektryczne, dla których idealny czas ładowania powinien nie przekraczać 15 minut.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/10/141013090449.htm

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/10/141013090449.htm