Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Platformy wiertnicze mogą być korzystne dla środowiska

Nauka i Technologie

Morskie platformy wiertnicze mogą przyczyniać się do rozkwitu ekosystemu – do takich wniosków doszli kalifornijscy naukowcy, badający wpływ 16 platform na środowisko. Do przeprowadzenia badań skłoniły ich opowieści o obserwowanych w pobliżu platform skupiskach ryb.

Podczas badań naukowcy określali produktywność metra kwadratowego dna morza, porównując tereny wokół platform m.in. z rafami koralowymi. Wnioski okazały się zaskakujące – podwodna część platformy wiertniczej wielokrotnie przewyższa pod tym względem produktywność rafy.

Przeprowadzone obserwacje skłaniają do wniosku, że demontowanie platform wiertniczych po wycofaniu ich z eksploatacji może być błędem, a pozostawienie podwodnych struktur może przynieść korzyści ekonomiczne dzięki większej ilości dostępnych w danym rejonie ryb. Określenie korzyści, wynikających z tego faktu wymaga jednak dalszych badań sprawdzających m.in. ryzyko wycieku ropy i gazu z opuszczonych konstrukcji.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/platforma-wiertnicza-ryba-produktywnosc-ekosystem,21203

Udostępnij

Akumulatory z Singapuru w 2 min. ładują się do 70 proc.

Nauka i Technologie Akumulatory Baterie Elektryczność energia NTU Prąd Samochód elektryczny Singapur Zasilanie Żródło prądu

Sposób na szybkie ładowanie akumulatorów znaleźli naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang (NTU). Opracowane przez nich rozwiązanie wykorzystuje nanorurki z dwutlenku tytanu, które zastępują grafitową anodę. Dzięki temu pomysłowi udało się przyspieszyć zachodzące w baterii reakcje chemiczne, co skutkuje bardzo szybkim ładowaniem.

Kolejną zaletą opracowanych w Singapurze akumulatorów jest ich długa żywotność – mają nadawać się do użytku przez 20 lat i wytrzymywać 10 tys. cykli ładowania. Komentujący osiągnięte wyniki prof. Rachid Yazami z NTU wskazał, że jednym z zastosowań dla tego typu akumulatorów mogą być samochody elektryczne, dla których idealny czas ładowania powinien nie przekraczać 15 minut.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/10/141013090449.htm

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/10/141013090449.htm