Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Zamieszki podczas marszu UPA w Kijowie

Europa

14 października to Dzień Ukraińskiego Kozactwa, dzień utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz, od tego roku, święto ukraińskiego wojska. Kilka tysięcy uczestników marszu przeszło z placu Europejskiego pod budynek parlamentu. Dzisiaj Rada Najwyższa miała głosować nad przyznaniem żołnierzom UPA statusu bojowników za wolność ojczyzny, ale część parlamentarzystów blokowała głosowanie.

W pewnym momencie przed gmachem parlamentu zrobiło się niespokojnie, w ruch poszły granaty dymne, a budynek został obrzucony petardami i ostrzelany, kilka osób próbowało dostać się do środka. Przewodniczący Rady Ołeksandr Turczynow przerwał obrady.

Zarówno partia Swoboda, jak i Prawy Sektor odcięły się od zamieszek. Dzisiaj w Radzie Najwyższej zajmowano się też innymi sprawami oprócz UPA. Przyjęto ustawę powołującą Biuro Antykorupcyjne i powołano nowego ministra obrony Ukrainy gen. Stepana Połtoraka.

 

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1258249,Marsz-UPA-w-Kijowie-To-Sowieci-poroznili-Polakow-i-Ukraincow

Udostępnij

Nacjonaliści wygrali wybory w Bośni i Hercegowinie

Europa Bakir Izetbegović bośnia i hercegowina Chorwaci Dragan Czović muzułmanie Serbowie wybory powszechne Żeljka Cvijanović

Nacjonalistyczni politycy zostaną trzyosobowym prezydium Bośni i Hercegowiny reprezentującym Bośniaków, Chorwatów i Serbów, wynika z wyników niedzielnych wyborów powszechnych. Mają oni rozbieżne wizje przyszłości kraju, co może doprowadzić do poważnego rozłamu. Bośnia do dziś ma spore problemy po wojnie z 1992-1995.

Na razie najwięcej głosów zebrał Bakir Izetbegović (przedstawiciel Muzułmanów – Bośniaków), Dragan Czović (przedst. Chorwatów) i Żeljka Cvijanović (przedst. Serbów). Czović postuluje za wyodrębnieniem chorwackiej części obecnej federacji. Cvijanowić jest za całkowitym podziałem kraju. Tylko Izetbegović wspiera ideę stworzenia Bośni jako silnego i jednolitego państwa.

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1257853,W-Bosni-i-Hercegowinie-znowu-beda-rzadzic-nacjonalisci

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1257853,W-Bosni-i-Hercegowinie-znowu-beda-rzadzic-nacjonalisci