Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

0,3% wzrost produkcji w Polsce, 1,8% spadek w strefie euro

Gospodarka

O 0,3% wzrosła w sierpniu wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w Polsce licząc rok do roku, podał Eurostat. Jest to kontynuacja wzrostów po lipcu, kiedy to wzrost wyniósł 2,4%.

W strefie euro ten parametr spadł o 1,8%, a w UE o 1,4%.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/produkcja-przemyslowa-w-polsce-eurostat,63,0,1638207.html

Udostępnij

Emerytury mniej bezpieczne. Po reformie OFE

Gospodarka bezpieczeństwo emerytury melbourne mercer global pension index ranking system emerytalny

Do 56,4 punktu spadł dla Polski indeks Melbourne Mercer Global Pension Index wskazujący na bezpieczeństwo systemów finansowych. W 2013 roku indeks wynosił 57,9 punktu, w 2012 58,2, a w 2011 58,6.

Spadek wynika ze zmian w OFE, w tym przejęcia oszczędności z drugiego filara, jak uważają autorzy raportu. Aby podnieść wynik, powinniśmy m.in. wprowadzić zachęty podatkowe do emerytalnych systemów pracowniczych i zwiększyć oszczędności, ale również podnieść minimalną emeryturę.

W rankingu zajęliśmy 15 miejsce na 25 przebadanych państw (w 2013 – 12 miejsce). Najlepiej wypadły Dania (82,4%), Australia (79,9) i Holandia (79,2). Najgorzej jest w Japonii (44,4), Korei Południowej (44,6) i Indiach (44,3).

Na indeks wpływa wiele czynników podzielonych na trzy grupy: Odpowiedniość, Zrównoważenie i Uczciwość. Odpowiedniość spadła z 64,4 w 2013 do 61,7 w 2014, Zrównoważenie z 42,6 do 41,4 a Uczciwość pozostała na poziomie 68,9.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.globalpensionindex.com/country-summaries-2/poland/

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.globalpensionindex.com/country-summaries-2/poland/