Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

W Gdańsku powstanie najszybszy komputer w Polsce

Nauka i Technologie

Politechnika Gdańska podpisała umowę na budowę superkomputera, którego moc obliczeniowa wyniesie 1,2 PetaFLOPS. Najszybszy, działający obecnie, polski komputer ma moc obliczeniową cztery razy mniejszą. Gdański komputer powstanie w ramach projektu Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji (CD NIWA).

Producentem sprzętu będzie firma HP, a wyposażony w 2600 procesorów komputer będzie ważył około 15 ton. Jego budowa ma się zakończyć do końca 2014 roku, a koszt wyniesie około 30 mln złotych.
Moc obliczeniowa tego sprzętu ma wspierać projekty, związane z różnymi dziedzinami biznesu i nauki, w tym m.in. z zakresu energetyki, medycyny i ochrony środowiska.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://di.com.pl/news/50761,0,Powstanie_najszybszy_komputer_w_Polsce_Przekroczy_prog_PetaFLOPS-Marcin_Maj.html

Udostępnij

Lód wokół Antarktydy największy w historii pomiarów

Nauka i Technologie Antarktyda CryoSat Cyrkulacja wiatrów klimat lód Lód morski Ocieplenie klimatu Wiatry zmiany klimatyczne

Powierzchnia lodu morskiego, otaczającego Antarktydę, jest w tym roku największa w historii pomiarów satelitarnych – stwierdziło amerykańskie Narodowe Centrum Badania Śniegu i Lodu (NSIDC). Zjawisko jest dla klimatologów trudne do wytłumaczenia, bowiem dane, przesyłane przez satelitę CryoSat wykazują, że jednocześnie Antarktyda traci rocznie około 159 mld ton lodu, czyli dwukrotnie więcej, niż dotychczas sądzono.

Przedstawiono dwie próby wytłumaczenia tego zjawiska. Pierwsza zakłada, że topniejący lód kontynentalny zasila ocean wokół Antarktydy zimną i słodką wodą, która szybciej zamarza. Druga hipoteza wskazuje, że globalne ocieplenie zmieniło cyrkulację wiatrów, które wiejąc z głębi Antarktydy w stronę morza, sprzyjają ekspansji morskiego lodu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75476,16786302.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75476,16786302.html