Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Lód wokół Antarktydy największy w historii pomiarów

Nauka i Technologie

Powierzchnia lodu morskiego, otaczającego Antarktydę, jest w tym roku największa w historii pomiarów satelitarnych – stwierdziło amerykańskie Narodowe Centrum Badania Śniegu i Lodu (NSIDC). Zjawisko jest dla klimatologów trudne do wytłumaczenia, bowiem dane, przesyłane przez satelitę CryoSat wykazują, że jednocześnie Antarktyda traci rocznie około 159 mld ton lodu, czyli dwukrotnie więcej, niż dotychczas sądzono.

Przedstawiono dwie próby wytłumaczenia tego zjawiska. Pierwsza zakłada, że topniejący lód kontynentalny zasila ocean wokół Antarktydy zimną i słodką wodą, która szybciej zamarza. Druga hipoteza wskazuje, że globalne ocieplenie zmieniło cyrkulację wiatrów, które wiejąc z głębi Antarktydy w stronę morza, sprzyjają ekspansji morskiego lodu.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75476,16786302.html

Udostępnij

Tesla pokazała elektryczną limuzynę z autopilotem

Nauka i Technologie Ekologia elon musk motoryzacja Napęd elektryczny P85D Samochód elektryczny Sedan tesla tesla motors

Wyspecjalizowana w produkcji elektrycznych samochodów firma Tesla Motors zaprezentowała nowy model. P85D przyspiesza od 0 do 100 km/h w ciągu zaledwie 3,5 sekundy, a każda z jego osi ma własny napęd w postaci silnika elektrycznego.

Sterująca pojazdem elektronika potrafi samodzielnie zaparkować, śledzi m.in. znaki drogowe i światła uliczne, a w sytuacji, gdy kierowca nie reaguje na zbliżające się zagrożenie jest w stanie zatrzymać pojazd. Samochód został również wyposażony w funkcję, dzięki której automatycznie powraca na pas ruchu, jeśli kierowca przez przypadek zacznie z niego zjeżdżać. Cena P85D ma zaczynać się od 120 tys. dolarów.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.dailytech.com/Tesla+Motors+Unveils+Ultra+Quick+AllWheelDrive+Model+S+P85D+New+Autonomous+Features/article36700.htm

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.dailytech.com/Tesla+Motors+Unveils+Ultra+Quick+AllWheelDrive+Model+S+P85D+New+Autonomous+Features/article36700.htm