Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

MSZ publikuje dokumenty o sowieckich jeńcach

Polska

w odpowiedzi na pomysł Rosji, aby zbudować w Krakowie pomnik jeńców bolszewickich. Dokumenty na temat jeńców radzieckich w Polsce w latach 1919 – 1921 przechowywane są w genewskim archiwum Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Wynika z nich jednoznacznie, że w Polsce nie było celowej eksterminacji jeńców Armii Czerwonej. Wysoka śmiertelność w obozach wynikała z trudnej sytuacji gospodarczej państwa polskiego i panujących epidemii.

MSZ opublikował cztery dokumenty w językach francuskim i angielskim. Historycy potwierdzają, że udostępnione materiały są bardzo wiarygodne, bo dokumenty przygotowywała niezależna organizacja międzynarodowa.
Dokumenty można zobaczyć pod tymi linkami:
Dokument nr 1

Dokument nr 2 

Dokument nr 3 

Dokument nr 4 

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17197478/msz-odpiera-zarzuty-o-eksterminacje-jencow-radzieckich-w-polsce-publikuje-archiwalia

Udostępnij

Jesteśmy gotowi na ebolę albo nie gotowi

Polska ebola

Sprzeczne komunikaty wysyłają w sprawie gotowości Polski do epidemii eboli krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban i minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Minister zapewnia, że w Polsce jest przygotowanych 2 tys. łóżek na oddziałach zakaźnych, lekarze są przygotowani na epidemię, a zapasy środków ochrony osobistej są wystarczające i będą zwiększane.
Krajowy konsultant wątpi natomiast w przygotowanie lekarzy do epidemii oraz ich gotowość do leczenia chorych. „Nie ma procedur, warunków i skafandrów”, stwierdził. Po spotkaniu z ministrem wycofał się z części tych diagnoz.
Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od początku epidemii wirusem eboli zaraziło się prawie 8,4 tys. osób; a zmarło ponad 4 tys.

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/raport-ebola/fakty/news-krajowy-konsultant-ds-chorob-zakaznych-lagodzi-stanowisko-ws,nId,1534319#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/raport-ebola/fakty/news-krajowy-konsultant-ds-chorob-zakaznych-lagodzi-stanowisko-ws,nId,1534319#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox