Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Wrak z Antykithiry jest znacznie większy, niż sądzono

Nauka i Technologie

Statek, którym transportowano słynny mechanizm z Antykithiry okazał się znacznie większy, niż wcześniej oceniano. Na początku XX wieku wydobyto z niego niezwykle precyzyjny, wykonany z brązu mechanizm, przeznaczony do obliczania pozycji ciał niebieskich. Po ponad wieku podwodna ekspedycja badawcza ponownie przeszukała miejsce znalezienia mechanizmu.

Archeolodzy odkryli nie tylko liczne zabytki, ale stwierdzili, że przedmioty zostały rozrzucone na zaskakująco dużej przestrzeni. Analiza ich położenia wskazuje, że wrak z Antykithiry to największy starożytny wrak, jaki kiedykolwiek udało się odnaleźć.

– To Titanic świata antycznego – stwierdził komentujący odkrycie Brendan Foley z Woods Hole Oceanographic Institution.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://archeowiesci.pl/2014/10/10/nowe-znaleziska-na-slynnym-wraku-z-antykithiry/

Udostępnij

W Azji odkryto najstarsze ślady sztuki dawnych ludzi

Nauka i Technologie archeologia historia Kultura Ludzie pierwotni nauka Odkrycie prehistoria Sulawesi sztuka

Europejskie malowidła naskalne nie są najstarszym śladem prehistorycznej sztuki. Wykazało to szczegółowe badanie obrazów z jaskini na indonezyjskiej wyspie Sulawesi. Tamtejsze malowidła były znane od lat 50. poprzedniego stulecia, jednak początkowo oszacowano ich wiek na 10 tys. lat. Najnowsze badania wskazują, że naskalne rysunki są cztery razy starsze.

Zespół kierowany przez Maxima Auberta, archeologa z Griffith University w Queensland w Australii udowodnił to dzięki analizie nacieków, które częściowo przykryły naskalne malowidła, a zatem są od nich młodsze.

– To pozwala nam rozstać się z przekonaniem, że Europa była w jakiś sposób specjalna. Wydawało się, że wcześni Europejczycy byli bardziej świadomi siebie i swojego otoczenia. Teraz widzimy, że to nieprawda. –  podsumowuje wyniki swoich badań Maxim Aubert.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.theguardian.com/science/2014/oct/08/cave-art-indonesia-sulawesi

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.theguardian.com/science/2014/oct/08/cave-art-indonesia-sulawesi