Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Ustawowe odsetki to lichwa. Konsekwencje obniżki stóp

Finanse

Wynoszące 13% odsetki ustawowe wpadły w definicję lichwy po środowej obniżce stóp procentowych. Lichwa definiowana jest przez ustawę jako „czterokrotność stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego”. Stopa lombardowa została obniżona z 4% do 3%, czyli dopuszczalne odsetki wynoszą teraz 12%.

Odsetki ustawowe stosowane są powszechnie w umowach między przedsiębiorcami oraz w umowach między Polakami a instytucjami państwowymi (Urząd Skarbowy, ZUS, sądy). Wpadnięcie odsetek ustawowych w definicję lichwy może skończyć się masowymi pozwami instytucji państwowych oraz odwołaniami od wyroków sądu.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.pb.pl/3890619,56813,odsetkowy-alarm

Udostępnij

Olej napędowy można kupić za mniej niż 5 złotych

Finanse ceny paliw olej napędowy paliwa paliwo

Diesel jest najtańszy od września 2011 roku licząc po cenach detalicznych – średnio kosztuje dziś 5,19 PLN za litr, ale są stacje, na których cena spadła poniżej 5 złotych. Najtaniej jest w dolnośląskim, średnio 5,15 PLN za litr, najdrożej w zachodniopomorskim  – 5,29 PLN.

Benzyna E95 jest od maja 2014 nieco droższa od oleju napędowego o kilkanaście groszy. Gaz LPG kosztuje 2,60 zł za litr.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://nafta.wnp.pl/ceny_paliw/

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://nafta.wnp.pl/ceny_paliw/