Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Ukraina czyści władze

Europa

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał wczoraj ustawę mającą na celu oczyszczenie władz kraju z członków dawnych sowieckich służb oraz urzędników pracujących razem z obalonym prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Do tego celu zostanie powołany specjalny organ lustracyjny. „Ustawę o czyszczeniu władzy” parlament przyjął w połowie września. Lustracja obejmie osoby pracujące na stanowiskach prezydenta, premiera, ministra i pełniące funkcje kierownicze władzy wykonawczej od lutego 2010 roku do 22 lutego 2014 roku.

Prokurator generalny Ukrainy twierdzi, że ta ustawa nie spełnia norm konstytucyjnych i prawa międzynarodowego.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/raport-ukraina/fakty/news-ustawa-o-oczyszczeniu-wladzy-na-ukrainie,nId,1533335

Udostępnij

Niemcy: Kurdowie walczą ze zwolennikami dżihadu

Europa dżihadyści hamburg imigranci kurdowie Niemcy państwo islamskie protest salafici starcia z policją Syria turcja

Kurdowie po raz kolejny protestowali dzisiejszej nocy na ulicach Hamburga. Demonstrowali sprzeciw wobec ataków dżihadystów z Państwa Islamskiego na kurdyjskie miasta w Syrii. O atakach bojowników na miasto Kobane przy granicy syryjsko-tureckiej informujemy od kilku dni.

Początkowo protest ok. 1300 osób przebiegał spokojnie. Po jego zakończeniu mniejsze grupy Kurdów starły się jednak z radykalnymi salafitami sympatyzującymi z Państwem Islamskim. Musiała interweniować niemiecka policja. Już noc wcześniej w Niemczech doszło do ulicznych walk w których zostało rannych 14 osób.

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1254154,Zamieszki-w-Niemczech-Znowu-bijatyka-z-islamistami-

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1254154,Zamieszki-w-Niemczech-Znowu-bijatyka-z-islamistami-