Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

W Azji odkryto najstarsze ślady sztuki dawnych ludzi

Nauka i Technologie

Europejskie malowidła naskalne nie są najstarszym śladem prehistorycznej sztuki. Wykazało to szczegółowe badanie obrazów z jaskini na indonezyjskiej wyspie Sulawesi. Tamtejsze malowidła były znane od lat 50. poprzedniego stulecia, jednak początkowo oszacowano ich wiek na 10 tys. lat. Najnowsze badania wskazują, że naskalne rysunki są cztery razy starsze.

Zespół kierowany przez Maxima Auberta, archeologa z Griffith University w Queensland w Australii udowodnił to dzięki analizie nacieków, które częściowo przykryły naskalne malowidła, a zatem są od nich młodsze.

– To pozwala nam rozstać się z przekonaniem, że Europa była w jakiś sposób specjalna. Wydawało się, że wcześni Europejczycy byli bardziej świadomi siebie i swojego otoczenia. Teraz widzimy, że to nieprawda. –  podsumowuje wyniki swoich badań Maxim Aubert.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.theguardian.com/science/2014/oct/08/cave-art-indonesia-sulawesi

Udostępnij

Google Glass pomoże policji w identyfikacji przechodniów

Nauka i Technologie Big Data Dubaj Google Google Glass Inwigilacja policja Rozpoznawanie twarzy Rozszerzona rzeczywistość Wearable devices

Google Glass będzie pomagać policjantom z Dubaju w wypatrywaniu i zatrzymywaniu podejrzanych osób. Dzięki elektronicznym okularom funkcjonariusz rozglądając się, będzie automatycznie skanował znajdujące się w zasięgu wzroku twarze, co ułatwi znalezienie osób, które należy zatrzymać.

Rozwiązanie to jest sprzeczne z polityką Google’a, który w swoim sklepie z aplikacjami ogranicza dostępność aplikacji pozwalających na automatyczne rozpoznawanie twarzy. W związku z tym stosowane w Dubaju oprogramowanie będzie prawdopodobnie przeznaczone do użytku wewnętrznego lokalnej policji.

Warto nadmienić, że korzystający z Google Glass policjant będzie mógł w dyskretny sposób robić zdjęcia. Jest to możliwe dzięki funkcji, pozwalającej na sterowanie wbudowaną kamerą za pomocą mrugnięć okiem.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.fudzilla.com/home/item/35961-dubai-cops-spot-criminals-with-google-glass

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.fudzilla.com/home/item/35961-dubai-cops-spot-criminals-with-google-glass