Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Rosja proponuje Indiom udziały w dwóch złożach ropy

Finanse

przygotowywanych do eksploatacji na Syberii, podaje Reuters. Rosnieft gotów jest sprzedać 49 proc. udziałów w złożu jurubczeno-tochomskim, którego eksploatacja ma zacząć się w 2017 roku oraz 10 proc. udziałów w złożu wankorskim.
Anonimowy rosyjski informator Reutersa powiedział agencji, że rosyjskie władze chcą w ten sposób zademonstrować zachodowi, że sankcje nie wyrządzają im szkody, bo mają do dyspozycji innych partnerów, którzy sfinansują ich przedsięwzięcia naftowe.
Jak pisaliśmy we wrześniu sankcje nałożone na Rosję przez USA i Unię Europejska objęły rosyjski Rosnieft, który zajmuje się eksploatacją złóż ropy. Sankcje odcinają rosyjski koncern nie tylko od nowoczesnych maszyn, urządzeń i technologii, ale też od zachodnich źródeł finansowania.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/wydarzenia/artykuly/827513,rosja-proponuje-indiom-udzialy-w-zlozach-ropy-na-syberii-oni-potrzebuja-pieniedzy.html

Udostępnij

Do 2 proc. obniżyła stopy procentowe RPP

Finanse deflacja obniżka rada polityki pieniężnej RPP spadek cen stopy procentowe złoty

Rynek spodziewał się obniżek, ale o 0,25 proc., tymczasem Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała dziś obniżyć stopę referencyjną o 0,5 proc. Obniżki obowiązują od jutra: stopa lombardowa wynosić będzie 3 proc., o 1 proc. mniej niż dotąd, stopa redyskontowa weksli 2,25 proc., do dziś wynosi 2,75 proc. Bez zmian pozostała jedynie stopa depozytowa, która nadal wynosi 1 proc.
Głównym powodem obniżenia stóp procentowych do najniższych w historii wartości jest, zdaniem analityków, obawa RPP przed utrwaleniem się deflacji; która trwa już dwa miesiące. Obniżenie stóp procentowych zmniejszy atrakcyjność lokat, a w rezultacie więcej pieniędzy Polacy przeznaczą na konsumpcje, co może zahamować spadki cen i pobudzić gospodarkę do szybszego wzrostu.
Zgodnie z przewidywaniami analityków, obniżenie stóp procentowych spowodowało osłabienie złotego, który może tracić wartość przez kilka kolejnych dni.

 

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/rpp-obniza-stopy-belka-rzuca-klody-pod-nogi-bankom_a18032

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/rpp-obniza-stopy-belka-rzuca-klody-pod-nogi-bankom_a18032