Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Ukraina kupuje norweski gaz taniej niż Polska rosyjski

Gospodarka

o 60 dolarów za 1000 metrów sześciennych.
Za dostarczany Ukrainie od października gaz rurociągami przez Słowację norweski koncern Statoil bierze 340 dol. za 1000 metrów sześciennych. Za gaz dostarczany Polsce Gazprom pobiera od Polskiego Górnictwa naftowego i Gazownictwa 400 dol., za tę samą ilość, informuje „Gazeta Wyborcza”.
Cenę gazu sprzedawanego  Polsce ustalił z Rosjanami ówczesny wicepremier i minister gospodarki z PSL-u Waldemar Pawlak. Ceny na giełdach gazu wynoszą obecnie od 291 – 361 dol. za 1000 metrów sześciennych.
Polska też mogła kupować norweski gaz, w 2001 roku miała już podpisany kontrakt na dostawy gazu ze Statoilem, przypomina gazeta, kontrakt był krytykowany przez Sojusz Lewicy Demokratycznej jako nieopłacalny. Kiedy SLD objęła władzę natychmiast zerwała kontrakt na norweski gaz.l

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75477,16772941,Za_gaz_z_Norwegii_Ukraina_placi_taniej_niz_Polska.htm

Udostępnij

Tonę ziemniaków po mniej niż 20 groszy za kg

Gospodarka cena embargo import nadwyżki urodzaj ziemniaki

można kupić na hurtowym rynku w Broniszach, największym w Europie środkowo-wschodniej targowisku warzyw, owoców i kwiatów. Jeśli ktoś kupuje mniej niż tonę, zapłaci prawie dwa razy więcej. W skupach ziemniaki kosztują 37 groszy za kilogram, rok temu we wrześniu kosztowały 82 grosze.
Ceny spadają, choć według danych Głównego Urzędu Statystycznego w tym roku zbiory wyniosą 6,6 mln ton, a przed rokiem wynosiły 7,3 miliona. Według innych źródeł jednak wielkość produkcji może przekroczyć 8 mln ton, bo część właścicieli niewielkich działek – statystyki GUS-u ich nie ujmują – zdecydowali się uprawiać ziemniaki z powodu dobrych zeszłorocznych cen.
Spadki cen pogłębiło rosyjskie embargo; na wewnętrznym rynku pojawiły się spore nadwyżki. Nie bez wpływu jest też też import, z powodu embarga i wyższych niż rok temu zbiorów, ziemniaki z państw zachodnich są tańsze od polskich.
Według danych statystycznych w Polsce spadło spożycie ziemniaków: z 140 kilogramów rocznie na osobę w latach dziewięćdziesiątych do nieco ponad 100 kilogramów obecnie.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tvn24bis.pl/informacje,187/ziemniaki-cebula-i-kapusta-coraz-tansze-przez-rekordowe-zbiory,473992.html

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tvn24bis.pl/informacje,187/ziemniaki-cebula-i-kapusta-coraz-tansze-przez-rekordowe-zbiory,473992.html