Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Europejski satelita Sentinel-1A jest gotowy do pracy

Nauka i Technologie

Dobiegła końca faza testowa misji satelity Sentinel-1A, wyniesionego na orbitę w ramach programu Copernicus 3 kwietnia 2014 roku siłami Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przez ostatnie miesiące satelita znajdował się pod kontrolą zespołu konstrukcyjnego i testowego, który upewniał się, że wszystkie urządzenia pokładowe działają poprawnie.

Misja Sentinela pokazała przy okazji, jak dużym problemem są kosmiczne śmieci, czyli orbitujące pozostałości po różnych obiektach, wynoszonych w przeszłości w Kosmos. Aby uniknąć zderzenia z nimi, zespół kontrolujący satelitę musiał wykonać do tej pory osiem manewrów antykolizyjnych.

Od poniedziałku Sentinel-1A rozpocznie dostarczanie obrazów radarowych Ziemi, potrzebnych do badań związanych min. z oceanami, pokrywą lodową czy katastrofami naturalnymi. Planowany czas działania satelity jest oceniany na 7 do 12 lat.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://nauka.money.pl/artykul/satelita-sentinel-1a-gotowy-do-dzialania,54,0,1634870.html

Udostępnij

Napoje z cukrem pogarszają pamięć szczurów

Nauka i Technologie cukier Cukier dodany dieta Metabolizm napoje odżywianie pamięć Procesy poznawcze Syrop glukozowo-fruktozowy Szczury

Problemy z pamięcią, zapalenie mózgu i stan przedcukrzycowy wywołały u doświadczalnych szczurów płyny z cukrem i syropem glukozowo-fruktozowym podanym w stężeniu przypominającym popularne napoje,.

Dietę gryzoni skomponowano tak, by z cukru i syropu pochodziło 35-40 proc. spożywanych przez nie kalorii. Dla porównania, w diecie amerykańskiego nastolatka z tego samego źródła pochodzi około 17 proc. kalorii.

Eksperyment, przeprowadzony pod nadzorem prof. Scotta Kanosky’ego z z Uniwersytetu Południowej Kalifornii polegał na testowaniu pamięci przestrzennej zwierząt przy pomocy labiryntów. Badania wykazały, że następstwem diety bogatej w cukier są nie tylko zaburzenia związane z metabolizmem i wagą, ale również z procesami poznawczymi.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/cukry-dodane-zapalenie-mozg-hipokamp-stan-przedcukrzycowy-Scott-Kanoski,21163

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/cukry-dodane-zapalenie-mozg-hipokamp-stan-przedcukrzycowy-Scott-Kanoski,21163