Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Tonę ziemniaków po mniej niż 20 groszy za kg

Gospodarka

można kupić na hurtowym rynku w Broniszach, największym w Europie środkowo-wschodniej targowisku warzyw, owoców i kwiatów. Jeśli ktoś kupuje mniej niż tonę, zapłaci prawie dwa razy więcej. W skupach ziemniaki kosztują 37 groszy za kilogram, rok temu we wrześniu kosztowały 82 grosze.
Ceny spadają, choć według danych Głównego Urzędu Statystycznego w tym roku zbiory wyniosą 6,6 mln ton, a przed rokiem wynosiły 7,3 miliona. Według innych źródeł jednak wielkość produkcji może przekroczyć 8 mln ton, bo część właścicieli niewielkich działek – statystyki GUS-u ich nie ujmują – zdecydowali się uprawiać ziemniaki z powodu dobrych zeszłorocznych cen.
Spadki cen pogłębiło rosyjskie embargo; na wewnętrznym rynku pojawiły się spore nadwyżki. Nie bez wpływu jest też też import, z powodu embarga i wyższych niż rok temu zbiorów, ziemniaki z państw zachodnich są tańsze od polskich.
Według danych statystycznych w Polsce spadło spożycie ziemniaków: z 140 kilogramów rocznie na osobę w latach dziewięćdziesiątych do nieco ponad 100 kilogramów obecnie.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tvn24bis.pl/informacje,187/ziemniaki-cebula-i-kapusta-coraz-tansze-przez-rekordowe-zbiory,473992.html

Udostępnij

Rosja nie kupuje warzyw i owoców od polskich firm

Gospodarka artykuły spożywcze embargo Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa polskie firmy rosja rossielchoznadzor

nawet wtedy, kiedy wyprodukowane zostały w innych krajach, a polskie przedsiębiorstwo tylko nimi handluje, ogłosił Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Zakaz, podobnie jak obowiązujące od sierpnia embargo na polskie warzywa i owoce, ogłosiły rosyjskie służby sanitarne.
Dla towarów tych polska Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wydawała fitosanitarne świadectwa reeksportu. Rosyjski Rossielchozandzor poinformował, że od 6 października nie będzie uznawał tych świadectw.
Zakaz eksportu do Rosji warzyw i owoców obowiązuje od sierpnia. Wcześniej Rosja zablokowała import polskiego mięsa. Kolejne rosyjskie embarga nakładane były przez rosyjskie służby sanitarne, które uzasadniały je niespełnianiem przez polskie produkty rosyjskich norm. Tym razem uzasadnienia nie było. Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa zażądał od rosyjskich służb wyjaśnienia przyczyn ostatniej decyzji.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/raport-ukraina/fakty/news-kolejne-rosyjskie-embargo-nalozone-na-polske,nId,1532185

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/raport-ukraina/fakty/news-kolejne-rosyjskie-embargo-nalozone-na-polske,nId,1532185