Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Ratownicy schodzą po ostatniego górnika, stan dwóch

Polska

rannych przebywających w szpitalu pogarsza się i jest przez lekarzy określany jako krytyczny.

Pod ziemią ciągle znajduje się jeden górnik. Akcja ratownicza została wznowiona dzisiaj przed południem. Wcześniej stężenia gazów wybuchowych w miejscu, gdzie prawdopodobnie przebywa zaginiony górnik, były zbyt wysokie, żeby ktokolwiek mógł bezpiecznie zejść pod ziemię. Dwa zastępy ratowników mają do pokonania 700m w bardzo trudnych warunkach i bez sprzętu mechanicznego. Jeśli zaginiony górnik ukrył się w lutniociągu (przewód doprowadzający świeże powietrze), to cały czas jest nadzieja, że przeżył.

W kopalni Mysłowice-Wesoła doszło w poniedziałek wieczorem do zapalenia się metanu. Do szpitala trafiło 29 górników. 18 z nich wciąż przebywa w szpitalu w Siemianowicach Śląskich – stan pięciu jest ciężki, a dwóch krytyczny.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1251946,Wypadek-w-kopalni-Ratownicy-schodza-pod-ziemie-Zawsze-idziemy-po-zywego

Udostępnij

Przywrócił część zlikwidowanych sądów rejonowych

Polska cezary grabarczyk minister sprawiedliwości prezydent reforma gowina rozporządzenie sądy rejonowe ustawa obywatelska weto

minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk. Podpisał we wtorek rozporządzenie, które odtworzy do początku 2016 roku 75 zlikwidowanych jednostek rejonowych. Proces przywracania resort sprawiedliwości podzieli na dwa etapy. W pierwszym reaktywowanych zostanie 41 placówek z dniem 1 stycznia 2015r. Drugi zakończy się rok później przywróceniem 34 sądów.

79 sądów rejonowych usunął minister sprawiedliwości Jarosław Gowin na początku 2013 roku. Przekształcono je w wydziały zamiejscowe większych jednostek. Ta zmiana spotkała się z ogromną krytyką opozycji, a nawet koalicjantów z PSL. Politycy przeciwni tej reformie uchwalili więc obywatelską ustawę, przywracającą zlikwidowane sądy. Prezydent jednak jej nie podpisał i skierował do Sejmu swój projekt. Ustawa Bronisława Komorowskiego pozwala na podstawie sprecyzowanych przesłanek tworzyć i likwidować sądy rejonowe samemu ministrowi sprawiedliwości.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16767261,Reforma_Gowina_do_kosza__Grabarczyk_przywraca_czesc.html

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16767261,Reforma_Gowina_do_kosza__Grabarczyk_przywraca_czesc.html