Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Sikorsky zaprezentował nowy śmigłowiec S-97 Raider

Nauka i Technologie

S-97 Raider to opracowana w całości za prywatne pieniądze maszyna. Ma być następcą używanych w amerykańskim wojsku śmigłowców rozpoznawczych Bell OH-58 Kiowa. S-97 Raider może również transportować do sześciu żołnierzy z wyposażeniem, a jego wyjątkową cechą jest cichy napęd i bardzo duża prędkość, sięgająca 450 km/h.

Tym, co wyróżnia śmigłowiec spośród wielu innych, współczesnych konstrukcji, jest nietypowy napęd. S-97 ma dwa przeciwbieżne wirniki, a na końcu kadłuba zamiast typowego śmigła ogonowego znalazło się śmigło pchające, zapewniające dużą prędkość podczas lotu poziomego.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.gizmag.com/sikorsky-s-97-raider-helicopter-prototype/34099/

Udostępnij

Nagroda Nobla za diodę świecącą błękitnym światłem

Nauka i Technologie Hiroshi Amano Isamu Akasaki Komitet Noblowski Królewska Szwedzka Akademia Nauk Nagroda Nobla Shuji Nakamura Wilhelm Conrad Röntgen z fizyki

Japońscy fizycy Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło otrzymają Nagrodę Nobla z fizyki – ogłosił dziś w Sztokholmie Komitet Noblowski. Trzech dzisiejszych noblistów w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych skonstruowało pierwszą diodę świecącą na niebiesko. O pierwszeństwo w stworzeniem takiej diody walczyły wówczas największe koncerny elektroniczne. Akasaki i Amano pracowali na Uniwersytecie Nagoi, a Nakamura w małej firmie Nichia Chemicals.
Wynalazek diody świecącej niebieskim światłem umożliwił rozwój technologii LED. Wcześniej znane już były diody świecące dwoma z trzech podstawowych barw: czerwoną i żółtą.
Tegoroczni laureaci otrzymali medale, dyplomy i 8 mln koron szwedzkich (ok. 3,6 mln zł) do równego podziału.
Laureatów Nagrody Nobla z fizyki wybiera Królewska Szwedzka Akademia Nauk spośród kandydatów rekomendowanych przez działający przy akademii Komitet Noblowski w dziedzinie fizyki. Pierwszym laureatem został w 1901 roku Wilhelm Conrad Röntgen za wynalezienie promieni nazwanych jego nazwiskiem.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75400,16761683,Kto_dzis_dostanie_Nobla_z_fizyki_i_milion_dolarow_.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75400,16761683,Kto_dzis_dostanie_Nobla_z_fizyki_i_milion_dolarow_.html