Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Światowy system finansowy SWIFT nie zablokuje Rosji

Finanse

Nie ulegniemy politycznym naciskom i nie odetniemy Rosji od światowego systemu rozliczeń finansowych, napisało we wczorajszym oświadczeniu Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej). Tylko Komisja Europejska może narzucić stowarzyszeniu odcięcie Rosji od sieci rozliczeń finansowych.
Jak pisaliśmy 19 września uchwałę domagająca się odcięcia Rosji od systemu rozliczeń podjął Parlament Europejski na wniosek Wielkiej Brytanii. Komisja Europejska dotąd nie wypowiedziała się w tej sprawie. Wczorajsze oświadczenie ujawnia, że na samą organizację wywierane były zakulisowe naciski.
Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) pośredniczy w transakcjach między bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi, wykorzystując sieci komputerowe. Wartość transakcji wynosi ponad 6 mld dolarów dziennie. Do Stowarzyszenia utworzonego w Brukseli w 1973 roku przez 239 banków z 15 krajów świata należy dziś blisko 10 tys. podmiotów finansowych z 210 krajów.
Odcięcie od systemu oznaczałoby spadek PKB Rosji o około 5 proc., bo zablokowany zostałby handel zagraniczny i w części również wewnętrzny. Do tej pory tylko raz Komisja Europejska zdecydowała o odłączeniu – w 2012 r.  SWIFT odciął Iran od światowego systemu finansowego.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Nie-bedzie-finansowej-blokady-Rosji-7218799.html

Udostępnij

Rośnie deficyt budżetowy Rosji, bo spada cena ropy

Finanse budżet rosji cena ropy deficyt budżetowy putin rosja spadek cen

Dekret umożliwiający przekazanie od 1 stycznia dodatkowych wpływów ze sprzedaży gazu i ropy wprost do budżetu podpisał prezydent Rosji Władimir Putin, poinformowała dziś agencja ITAR-TASS. Dotąd nadwyżki ze sprzedaży ropy powyżej 96 dolarów za baryłkę przekazywane były do Funduszu Rezerwowego, który miał chronić budżet Rosji przed wahaniami rynkowych cen surowca.
Od nowego roku nie tylko nadwyżki będą trafiać bezpośrednio do budżetu, ale i Fundusz Rezerwowy zasili budżet Rosji, według przewidywań kwota około 0,5 biliona rubli, czyli około 40 mld zł.
Wzrost deficytu budżetowego Rosji powoduje spadek cen ropy. Jak podawaliśmy przy okazji informacji o spadku wartości rubla, połowę eksportu Rosji stanowi właśnie ropa. Poza tym ceny gazu, który stanowi ponad 20 proc. eksportu, indeksowane są według cen ropy, a więc też spadają.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/Rosja-probuje-latac-rosnaca-dziure-budzetowa-Si%C4%99ga-po-miliardy-z-rezerwy_a17990

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/Rosja-probuje-latac-rosnaca-dziure-budzetowa-Si%C4%99ga-po-miliardy-z-rezerwy_a17990