Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Nagroda Nobla za diodę świecącą błękitnym światłem

Nauka i Technologie

Japońscy fizycy Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło otrzymają Nagrodę Nobla z fizyki – ogłosił dziś w Sztokholmie Komitet Noblowski. Trzech dzisiejszych noblistów w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych skonstruowało pierwszą diodę świecącą na niebiesko. O pierwszeństwo w stworzeniem takiej diody walczyły wówczas największe koncerny elektroniczne. Akasaki i Amano pracowali na Uniwersytecie Nagoi, a Nakamura w małej firmie Nichia Chemicals.
Wynalazek diody świecącej niebieskim światłem umożliwił rozwój technologii LED. Wcześniej znane już były diody świecące dwoma z trzech podstawowych barw: czerwoną i żółtą.
Tegoroczni laureaci otrzymali medale, dyplomy i 8 mln koron szwedzkich (ok. 3,6 mln zł) do równego podziału.
Laureatów Nagrody Nobla z fizyki wybiera Królewska Szwedzka Akademia Nauk spośród kandydatów rekomendowanych przez działający przy akademii Komitet Noblowski w dziedzinie fizyki. Pierwszym laureatem został w 1901 roku Wilhelm Conrad Röntgen za wynalezienie promieni nazwanych jego nazwiskiem.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75400,16761683,Kto_dzis_dostanie_Nobla_z_fizyki_i_milion_dolarow_.html

Udostępnij

Bezzałogowe łodzie patrolowe ochronią okręty US Navy

Nauka i Technologie Autonomiczne maszyny CARACaS drony Marynarka marynarka wojenna Robotyka sztuczna inteligencja

Autonomiczne łodzie patrolowe będą ochraniać amerykańskie okręty. Prezentację możliwości tego sprzętu przeprowadziła niedawno US Navy. Podczas symulowanego przejścia przez cieśninę 13 bezzałogowych jednostek chroniło okręt przepływający rzeką James w Virginii. W czasie prezentacji autonomiczne łodzie wykryły, skontrolowały i unieruchomiły podejrzaną jednostkę, zapewniając chronionemu okrętowi bezpieczeństwo.

W przeciwieństwie do większości wojskowych dronów, łodzie nie muszą być stale kontrolowane przez człowieka, autonomicznie wybierają trasy, samodzielnie docierając do celu. Zdaniem przedstawicieli marynarki, zastosowana w łodziach technologia o nazwie Control Architecture for Robotic Agent Command and Sensing (CARACaS) jest bardzo tania – koszty wyposażenia w nią łodzi dotąd obsadzonych załogą wynoszą tysiące, a nie miliony dolarów.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/US-Navy-bezzalogowa-lodz-patrolowa-autonomiczna-lodz,21148

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/US-Navy-bezzalogowa-lodz-patrolowa-autonomiczna-lodz,21148