Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Rośnie deficyt budżetowy Rosji, bo spada cena ropy

Finanse

Dekret umożliwiający przekazanie od 1 stycznia dodatkowych wpływów ze sprzedaży gazu i ropy wprost do budżetu podpisał prezydent Rosji Władimir Putin, poinformowała dziś agencja ITAR-TASS. Dotąd nadwyżki ze sprzedaży ropy powyżej 96 dolarów za baryłkę przekazywane były do Funduszu Rezerwowego, który miał chronić budżet Rosji przed wahaniami rynkowych cen surowca.
Od nowego roku nie tylko nadwyżki będą trafiać bezpośrednio do budżetu, ale i Fundusz Rezerwowy zasili budżet Rosji, według przewidywań kwota około 0,5 biliona rubli, czyli około 40 mld zł.
Wzrost deficytu budżetowego Rosji powoduje spadek cen ropy. Jak podawaliśmy przy okazji informacji o spadku wartości rubla, połowę eksportu Rosji stanowi właśnie ropa. Poza tym ceny gazu, który stanowi ponad 20 proc. eksportu, indeksowane są według cen ropy, a więc też spadają.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/Rosja-probuje-latac-rosnaca-dziure-budzetowa-Si%C4%99ga-po-miliardy-z-rezerwy_a17990

Udostępnij

Ponad 40 rubli za dolara, pękła bariera psychologiczna

Finanse budżet dolar euro gaz ropa rubel sankcje spadek spadek ceny spadek wartości

Nigdy jeszcze w historii rubel nie był tak tani, jak podczas dzisiejszego otwarcia giełdy w Moskwie: ponad 40 rubli za dolara, ponad 50 rubli za euro. Według nieoficjalnych informacji, spadek nastąpił, choć rosyjski bank centralny przewidując to, interweniował na rynku walutowym. W ubiegłym tygodniu, jak pisaliśmy, w poniedziałek dolar kosztował 37,46 rubla, a już w piątek 39,13 rubla.
Analitycy są zgodni, że po przekroczeniu psychologicznych barier 40 i 50 rubli, wartość rosyjskiej waluty spadać będzie dalej. Przyczyn spadków upatrują nie w europejskich i amerykańskich sankcjach, ale w ciągłym spadku cen ropy.
Ropa, gaz i pochodne tworzą blisko trzy czwarte wartości rosyjskiego eksportu. Opłaty koncesyjne, eksportowe, cła i podatki nałożone przez państwo na wydobycie i eksport tych surowców tworzą połowę budżetu Rosji.

Udostępnij Komentarze

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze