Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Bezzałogowe łodzie patrolowe ochronią okręty US Navy

Nauka i Technologie

Autonomiczne łodzie patrolowe będą ochraniać amerykańskie okręty. Prezentację możliwości tego sprzętu przeprowadziła niedawno US Navy. Podczas symulowanego przejścia przez cieśninę 13 bezzałogowych jednostek chroniło okręt przepływający rzeką James w Virginii. W czasie prezentacji autonomiczne łodzie wykryły, skontrolowały i unieruchomiły podejrzaną jednostkę, zapewniając chronionemu okrętowi bezpieczeństwo.

W przeciwieństwie do większości wojskowych dronów, łodzie nie muszą być stale kontrolowane przez człowieka, autonomicznie wybierają trasy, samodzielnie docierając do celu. Zdaniem przedstawicieli marynarki, zastosowana w łodziach technologia o nazwie Control Architecture for Robotic Agent Command and Sensing (CARACaS) jest bardzo tania – koszty wyposażenia w nią łodzi dotąd obsadzonych załogą wynoszą tysiące, a nie miliony dolarów.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/US-Navy-bezzalogowa-lodz-patrolowa-autonomiczna-lodz,21148

Udostępnij

Nagrodę Nobla za zbadanie orientacji przestrzennej

Nauka i Technologie Instytut Karolinska John O'Keefe May-Brit i Edvard Moserowie Nagroda Nobla Nagroda Nobla z fizjologii i medycyny

ludzi i zwierząt otrzymał dziś John O’Keefe oraz małżeństwo May-Brit i Edvard Moserowie.
Prof. John O’Keefe’a z University College of London odkrył, że obraz przestrzenny otoczenia powstaje w hipokampie – części mózgu mieszczącej się w płacie skroniowym kory mózgowej – w zlokalizowanych przez niego komórkach miejsca.
Małżeństwo May-Britt i Edvarda Moserowie z Norweskiego Instytutu Nauki i Technologii w Trondheim odkryli sposób przetwarzania przez mózg informacji o tym, gdzie aktualnie się znajdujemy i jak bardzo jest oddalone miejsce, do którego zmierzamy. Dzięki odkryciu wiemy, że system nawigacji zbudowany jest z wyspecjalizowanych komórek siatkowych, które gromadzą informacje o otoczeniu i dzięki temu pozwalają orientować się w nim.
Nagroda Nobla z fizjologii i medycyny jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla. Przyznawana jest corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Pierwszym laureatem tej nagrody był niemiecki uczony Emil Adolf von Behring w 1901 roku. Potocznie często nazywa się ją Nagrodą Nobla z medycyny.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75400,16757615,Nagroda_Nobla_z_medycyny_dla_Johna_O_Keefe_a_oraz.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75400,16757615,Nagroda_Nobla_z_medycyny_dla_Johna_O_Keefe_a_oraz.html