Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Bezzałogowe łodzie patrolowe ochronią okręty US Navy

Nauka i Technologie

Autonomiczne łodzie patrolowe będą ochraniać amerykańskie okręty. Prezentację możliwości tego sprzętu przeprowadziła niedawno US Navy. Podczas symulowanego przejścia przez cieśninę 13 bezzałogowych jednostek chroniło okręt przepływający rzeką James w Virginii. W czasie prezentacji autonomiczne łodzie wykryły, skontrolowały i unieruchomiły podejrzaną jednostkę, zapewniając chronionemu okrętowi bezpieczeństwo.

W przeciwieństwie do większości wojskowych dronów, łodzie nie muszą być stale kontrolowane przez człowieka, autonomicznie wybierają trasy, samodzielnie docierając do celu. Zdaniem przedstawicieli marynarki, zastosowana w łodziach technologia o nazwie Control Architecture for Robotic Agent Command and Sensing (CARACaS) jest bardzo tania – koszty wyposażenia w nią łodzi dotąd obsadzonych załogą wynoszą tysiące, a nie miliony dolarów.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/US-Navy-bezzalogowa-lodz-patrolowa-autonomiczna-lodz,21148

Udostępnij

Nagrodę Nobla za zbadanie orientacji przestrzennej

Nauka i Technologie Instytut Karolinska John O'Keefe May-Brit i Edvard Moserowie Nagroda Nobla Nagroda Nobla z fizjologii i medycyny

ludzi i zwierząt otrzymał dziś John O’Keefe oraz małżeństwo May-Brit i Edvard Moserowie.
Prof. John O’Keefe’a z University College of London odkrył, że obraz przestrzenny otoczenia powstaje w hipokampie – części mózgu mieszczącej się w płacie skroniowym kory mózgowej – w zlokalizowanych przez niego komórkach miejsca.
Małżeństwo May-Britt i Edvarda Moserowie z Norweskiego Instytutu Nauki i Technologii w Trondheim odkryli sposób przetwarzania przez mózg informacji o tym, gdzie aktualnie się znajdujemy i jak bardzo jest oddalone miejsce, do którego zmierzamy. Dzięki odkryciu wiemy, że system nawigacji zbudowany jest z wyspecjalizowanych komórek siatkowych, które gromadzą informacje o otoczeniu i dzięki temu pozwalają orientować się w nim.
Nagroda Nobla z fizjologii i medycyny jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla. Przyznawana jest corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Pierwszym laureatem tej nagrody był niemiecki uczony Emil Adolf von Behring w 1901 roku. Potocznie często nazywa się ją Nagrodą Nobla z medycyny.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75400,16757615,Nagroda_Nobla_z_medycyny_dla_Johna_O_Keefe_a_oraz.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75400,16757615,Nagroda_Nobla_z_medycyny_dla_Johna_O_Keefe_a_oraz.html