Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Ponad 40 rubli za dolara, pękła bariera psychologiczna

Finanse

Nigdy jeszcze w historii rubel nie był tak tani, jak podczas dzisiejszego otwarcia giełdy w Moskwie: ponad 40 rubli za dolara, ponad 50 rubli za euro. Według nieoficjalnych informacji, spadek nastąpił, choć rosyjski bank centralny przewidując to, interweniował na rynku walutowym. W ubiegłym tygodniu, jak pisaliśmy, w poniedziałek dolar kosztował 37,46 rubla, a już w piątek 39,13 rubla.
Analitycy są zgodni, że po przekroczeniu psychologicznych barier 40 i 50 rubli, wartość rosyjskiej waluty spadać będzie dalej. Przyczyn spadków upatrują nie w europejskich i amerykańskich sankcjach, ale w ciągłym spadku cen ropy.
Ropa, gaz i pochodne tworzą blisko trzy czwarte wartości rosyjskiego eksportu. Opłaty koncesyjne, eksportowe, cła i podatki nałożone przez państwo na wydobycie i eksport tych surowców tworzą połowę budżetu Rosji.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Mnimalna stawka wynagrodzenia w Niemczech 8,5 euro

Finanse Mindestlohn minimalna stawka godzinowa Niemcy opiekunka pomoc domowa robotnicy sezonowi rolnictwo

zacznie obowiązywać od początku nadchodzącego roku. Do tej pory w Niemczech nie było prawnie wyznaczonej minimalnej stawki wynagrodzenia, choć w niektórych branżach obowiązywały umowy zbiorowe określające najniższe płace. Wyznaczenie powszechnie obowiązującej stawki (Mindestlohn) wymogły na rządzie niemieckie związki zawodowe.
Nowe przepisy najmocniej wpłyną na wynagrodzenia pracowników sezonowych w rolnictwie oraz pomocy i opiekunek domowych. W obydwóch tych dziedzinach pracuje wielu obywateli Polski. Rolnicy i ogrodnicy buntują się przeciw Mindestlohn twierdząc, że ich produkty przestaną być konkurencyjne.
Według niemieckich źródeł legalnie zatrudnionych jest tam 350 tys. pomocy domowych i opiekunek. Wyznaczenie minimalnej stawki wpłynie jednak na wynagrodzenia tylko 15 proc. spośród nich. Pozostałe zatrudniane są na podstawie umów o prace w niepełnym wymiarze godzin, ich oficjalne wynagrodzenie wynosi 450 euro albo mniej. Nieznana liczba pomocy domowych pracuje bez żadnych umów, w tej grupie najwięcej jest Polek.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://biznes.pl/wiadomosci/unia-europejska/85-euro-za-godzine-tuz-tuz,5659388,news-detal.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://biznes.pl/wiadomosci/unia-europejska/85-euro-za-godzine-tuz-tuz,5659388,news-detal.html