Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

W Bułgarii wybierają, a na Łotwie już wybrali

Europa

W Bułgarii rozpoczęły się drugie w ciągu 16 miesięcy wybory parlamentarne. O przedterminowych wyborach zadecydowało niezadowolenie społeczne i brak pomysłu rządu na przeprowadzenie reform. O miejsca w parlamencie ubiega się 18 partii, siedem koalicji i trzech niezależnych kandydatów. Według sondaży przedwyborczych największe szanse na zwycięstwo ma centroprawicowy GERB z prognozowanym wynikiem ponad 30 procent.

Na Łotwie natomiast wybory zakończyły się w sobotę wieczorem. Jak pisaliśmy wcześniej odbywały się w atmosferze zagrożenia ze strony Rosji ponieważ co czwarty mieszkaniec Łotwy jest narodowości rosyjskiej i w kraju wzrasta aktywność agentury, a przy granicach raz po raz zdarzają się incydenty wojskowe.
Wstępne wyniki opublikowane dzisiaj przez Centralną Komisję Wyborczą, wybory parlamentarne i samorządowe wygrała prokremlowska Socjaldemokratyczna Partia Zgoda. Z powodu braku koalicjanta, podobnie jak po wygraniu poprzednich wyborów, nie będzie jednak mogła rządzić. Władzę zachowa więc koalicja centroprawicowych partii Jedność, Sojuszu Narodowego oraz Unii Zielonych i Związku Rolników. Frekwencja wyniosła 58,78 procent.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1250497,Lotwa-wybory-wygrala-prokremlowska-partia-Zapewne-nie-utworzy-rzadu

Udostępnij

Powstaje strefa buforowa na Ukrainie

Europa mariupol memorandum OBWE rosja separatyści strefa buforowa ukraina Ukraina Rosja

rozdzielająca separatystów i siły Ukraińskie. Międzynarodowa misja rozpoczyna wyznaczanie tego obszaru w okolicach Mariupola na szerokości około 30 kilometrów. W skład misji wchodzą przedstawiciele Ukrainy, Rosji i OBWE. O powstaniu takiej strefy postanowiono w memorandum z 19 września podpisanym w Mińsku. Z jej obszaru obie strony wycofają ciężki sprzęt wojskowy. W ostatnich dniach, mimo obowiązującego rozejmu, nadal dochodzi do wymiany ognia. Memorandum zabrania użycia jakiejkolwiek broni, prowadzenia działań ofensywnych oraz lotów wojskowych samolotów.

Na razie misja trójstronnej komisji działa tylko na terenie Mariupola. O poprzedniej, nieudanej próbie trójstronnego wytyczenia strefy buforowej w okolicach Doniecka pisaliśmy przed tygodniem.
Jak pisaliśmy, nie wiadomo co formalnie rozdzielać ma strefa buforowa. Tereny opanowane przez rosyjskich separatystów Kijów uważa za terytorium ukraińskie. Z kolei separatyści twierdzą, że są to niezależne republiki; Doniecka i Ługańska. Kijów chce przeprowadzić tam 26 października wybory parlamentarne, podobnie jak na całej Ukrainie. Rosyjscy separatyści zapowiadają, że nie dopuszczą do nich, a 2 listopada przeprowadzą własne wybory parlamentarne i prezydenckie.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1250286,Ukraina-strefa-bezpieczenstwa-powstaje-tylko-w-okolicach-Mariupola

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1250286,Ukraina-strefa-bezpieczenstwa-powstaje-tylko-w-okolicach-Mariupola