Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

W Hongkongu znowu wybuchły zamieszki

Świat

W niedzielę rano w Hongkongu wybuchły kolejne starcia, policja użyła pałek i gazu pieprzowego. Policjanci eozpędzili w ten sposób prodemokratycznych demonstrantów, którzy oskarżali funkcjonariuszy o współpracę z chińską mafią. Tysiące ludzi zebrało się w dzielnicy Admiralty, by wziąć udział w pokojowym prodemokratycznym zgromadzeniu. Do zebranych zwracało się wielu mówców, a na scenie odbywały się koncerty. Sytuacja wymknęła się spod kontroli w gęsto zaludnionym obszarze Mong Kok, gdzie manifestanci otoczyli policję, oskarżając funckcjonariuszy o układy z mafią.

O prodemokratycznych demonstracjach informujemy na bieżąco od końca września. Są to najpoważniejsze protesty od 1997r., kiedy Pekin przejął kontrolę nad byłą brytyjską kolonią.

 

 

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/hongkong-znow-wrze-precz-z-przemoca-chcemy-demokracji,474671,s.html

Udostępnij

2 miliony muzułmanów w Mekce

Świat Al-Kaba dolina Mina islam Mahomet Mekka muzułmanie pielgrzymka zbiorowa panika

Muzułmańskie Święto Ofiarowania rozpoczęło się wczoraj w dolinie Mina. Jest ono obchodzone na pamiątkę ofiary Abrahama i jego posłuszeństwa wobec Boga.
Tego dnia  przychodzą tu najliczniejsze pielgrzymki. Każdy pielgrzym rzuca siedem kamieni w stronę szatana.
Po kamieniowaniu szatana pielgrzymi udadzą się do Mekki, gdzie urodził się Mahomet, a następnie siedmiokrotnie okrążą świątynię Al-Kaba. Tradycja głosi, że wybudował ją praojciec Adam. Pielgrzymka do Mekki jest jednym z pięciu obowiązków w islamie, tzw. filarów. Inne to wyznanie wiary, jałmużna, modlitwa i post. Taką pielgrzymkę powinien odbyć przynajmniej raz w życiu każdy wierny.
W 2006r. w czasie obchodów Święta Ofiarowania doszło do wybuchu zbiorowej paniki, w której zginęły 362 osoby, a ponad 300 zostało rannych. Najwięcej ludzi zostało zadeptanych w 1990r., kiedy śmierć poniosło 1426 pielgrzymów.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rp.pl/artykul/41,1146446-Ogromne-tlumy-na-hadzdzu-w-Mekce.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rp.pl/artykul/41,1146446-Ogromne-tlumy-na-hadzdzu-w-Mekce.html